HaberlerİranOrtadoğu

Behram Kasımi: FBI’ın eski görevlisi Robert Levinson hakkında bilgimiz yok

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, ABD dışişleri bakanlığının FBI eski görevlisi Robert Levinson hakkında yayınladığı bildiriye tepki göstererek, ”İran’ın sözkonusu kişi hakkında bilgisi yoktur’ dedi.

ABD dışişleri bakanlığı cuma günü yayınladığı bildiride, ‘İran’ın Levinson’un döndürülmesi konusunda Amerika ile işbirliği yapacağına dair taahhüt verdiğini ve şimdi İran’dan bu taahhüdünü yerine getirmesini beklediklerini iddia etmişti.

Robert Levinson 2007’de Amerikan Federal Polis Teşkilatı’nın (FBI) örgütlü suçlarla mücadele bölümünde emekli bir memur görevlisi olarak İran’da bilgi toplamayla meşgul olduğu bir sırada kaybolmuş ve AP haber ajansı da, 2013 yılında verdiği haberde onun CIA adına çalıştığını ama bu haberin doğruluğunun kuşkulu olduğunu bildirmişti.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Kasımi, sözkonusu kişinin İran’a kısa bir süreliğine geldiğini sonra da ayrıldığını bir kaç kez bildirdiklerini ve ondan sonra da İran’ın o kişiden hiç bir haberinin olmadığını bildirdiğini hatırlattı.

Kasımi, Amerikalı yetkililerin daha önceki açıklamalarında sözkonusu kişinin Asya’nın güneyinde bulunduğunu tespit ettiklerini söylediklerini belirterek, ”bu konuda İran’ın işbirliği yapmadığı iddiasının asılsız ve temelden yoksun’ olduğunu zira İran’ın insani konularda hiç bir fedakarlıktan kaçınmadığını bildirdi.

Kasımi açıklamasında ayrıca Amerikan yönetiminin, İran aleyhinde bu suçlamasının zamanına dikkat çekerek, ‘asılsız ve boş iddialarla ve suçları ispat edilmeyen çok sayıda İran vatandaşını Amerikan cezaevlerinde suçsuz yere tuttuğu ve onların hatta aileleriyle görüşmelerine bile izin verilmediği’ bir sırada yapıldığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.