HaberlerİranOrtadoğu

Behram Kasımi: Hiçbir ülke milli güvenlik konusuna tepkisin kalmaz

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, hiçbir ülkenin milli güvenliği, toprak bütünlüğü ve kendisine yapılan tecavüz karşısında hiç bir zaman tepkisiz kalmayacağı ve susmayacağını söyledi.

Kasımi, Fransa Dışişleri Bakanlığının İran’ın Kuzey Irak’taki teröristler aleyhinde yaptıklarına karşın duydukları kaygıyı redddrek, ‘’İran daha önceden bu terör örgütünün tahrikleri ve terör eylemleri karşısında ülke savunması için Irak hükümeti ve Kürt Bölgesi yetkililerine gerekli ikazları yapmıştı’’ dedi.

Kasımi, ‘’Bu terörist grup son zamanlarda 11 İran vatandaşını katletti ve İran milletinin minimum beklentisi, bu hareketlerin tamamlanması için bunların cezalandırılması idi’’ dedi.

Kasımi, ‘’İran defalarca tutumunu açıklarken kendi sınırlarında, terörizm, radikalizm ve şiddetin tüm şekillerinde mücadele edeceğini belirterek, bu hususta gerekli ikazları yapmıştı ve bu ilkesel politikasında duracaktır’’ dedi.

Kasımi, Fransa hükümetinin Irak topraklarından İran güvenliği ve toprak bütünlüğü için daha önceki yönlendirilmiş terör eylemleri karşısında suskunluğunu eleştirerek, Fransız yetkililerin gerçekleri görmelerini istedi.

Kasımi, ‘’Terörizmin her şeklini, siyasi mülahazalardan uzak mahkum etmeliyiz, ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygı için de çifte standart uygulanması olmaz’’ dedi.

Terörist bazı grupların Kuzey Irak’ı kullanarak İran topraklarına saldırı düzenlemeleri sonrası, Devrim Muhafızları Uzay-Hava güçlerine bağlı füze birimleri Cumartesi günü başarılı bir operasyonda bu terör grubunun üzerine 7 füze ile bir operasyon düzenledi.

Gelen haberlerde, operasyonda teröristlerin hedef alınan merkezi imha edilirken grubun içinde liderleri olan 10’larca üyesinin de etkisiz hale geldiği ifade edilmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.