HaberlerİranOrtadoğu

Behram Kasımi: İran teröristlerin karşısında dimdik durmayı başardı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İran’la savunma gücünü azaltma konusunda diyalog yapılması gerektiğine dair ifadeleriyle ilgili, “İran konusunda görüşlerini paylaşan Fransa ve diğer ülkelerin politikacıları, geçen seneler boyunca bölgede meydana gelen gelişmeler neticesinde ortaya çıkan değişiklikleri göz önünde bulundurmalı” değerlendirmelerini yaptı.

Kasımi sözlerine şunları da ekledi: Onlar bu konuda daha dikkatli konuşmalı, zira İran olarak savunma ve füze alanında katiyen müzakere yapmayacağız; biz bu alanda gereken azimliliğe sahip olarak politikalarımızı sürdürüp hiçbir şekilde diyalog yapmayacağız. Fransızlar ise bölgedeki diğer gelişmeler konusunda daha dikkatli davranmalılar.

Yakın bir gelecekte İran ve Fransa yetkilileri arasında planlanan görüşmelerin gerçekleşmesini ümit eden İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Farklı alanlarda daha derin ve ince analizlerde bulunmaları için Fransızlarla birçok görüş paylaşmayı amaçlıyoruz, zira İran’ın geçen tüm yıllar boyunca teröre karşı mücadelede ağır bir bedel ödeyen tek ülke olduğunu hatırlamalılar. İran, teröristlerin karşısında dimdik durmasaydı halihazırda Avrupa ile birlikte dünyadaki diğer ülkelerin sokaklarında korkutucu cinayetlerin meydana gelmesine tanık oluyorduk” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.