HaberlerİranOrtadoğu

Behram Kasımi: İran’ın Amerika aleyhindeki şikayeti özellikle dostluk anlaşmasını çiğnemesinden dolayıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İran’ın Amerika’dan Uluslararası Adalet Divanına şikayetinin, uluslararası taahhütlerini çiğnemesi ve özellikle dostluk anlaşmasına aykırı hareketlerinden dolayı olduğunu söyledi.

Behram Kasımi yaptığı açıklamada, ‘’Amerika’nın İran aleyhinde yasa dışı ambargoların düzeltilmesi ve telafisi, İran’ın haklarının verilmesi ve ABD’nin yasa dışı uygulamalarının uluslararası düzeyde incelenmesi için o ülkenin uluslararası taahhütlerini çiğnemesi ve özellikle iki ülke arasında 1954 yılında imzalanan iktisadi ve konsolosluk hukuku alanında dostluk anlaşmasını çiğnemesinden dolayı Uluslararası Adalet Divanı nezdinde şikayette bulunulmuştur’’ dedi.

Kasımi, ‘’Uluslararası hukuk uzmanlarının görüşleri alındıktan sonra İran’ın nihai şikayeti 16 Temmuz tarihinde Uluslararası Adalet Divanı nezdinde kayıt altına alınmıştır’’ dedi.

Kasımi, ‘’Şikayet metninde, ABD’nin 8 Mayıs 2018 tarihli İran aleyhine ambargoların yeniden uygulanma kararı ile uluslararası taahhütlerin çiğnenmesi ve bu karar ile birlikte 1954 yılında iki ülke arasında imzalanan anlaşmanın 4, 7, 8, 9 ve 10. Maddelerine aykırı olduğu detaylı şekilde anlatılmıştır. Şikayet metninde ABD’nin bu yasa dışı uygulamalarını durdurmanın yanında İran’ın zarar ve ziyanını telafi etmek zorunda olduğu belirtilmiştir’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.