HaberlerİranOrtadoğu

Behram Kasimi: İran’ın füze programı bir iç meseledir

Haftalık basın toplantısında konuşan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran’ın füze programıyla ilgili asla ve asla müzakere yapılmayacağını vurguladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, yaptığı haftalık basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Suriye konulu 7. tur görüşmelerine işaret eden Kasımi, “Astana’da dünden itibaren uzmanlar seviyesindeki oturum başladı ve önümüzdeki günlerde de ana toplantı yapılacak. Bu görüşmelerde esir ve mahkumların serbest bırakılması, ölen askerlerin naaşlarının iadesi ve sahanın mayından temizlenmesi gibi konular ele alınacak. Umarız altıncı turda olduğu gibi, gerekli uzlaşı gerçekleşir ve Suriye ile bölgenin barış ve istikrarına yönelik olumlu adımlar atılır” ifadelerinde bulundu.

Kasımi, İran’ın füze programına ilişkin şunları kaydetti: Bu konuda İran somut bir tutum sergilemektedir ve her zaman bunu net bir şekilde açıkladık. Füze programı tamamen bir iç mesele olduğu için herhangi biriyle görüşmeyeceğiz ve bu konu hiçbir yabancı ülkeyi de ilgilendirmiyor. İran’ın füze politikası, savunma amaçlı ve agresif olmayan bir politika olduğu için sırf önleyici şeklinde devam edecektir.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, açıklamalarına şöyle devam etti: Bununla ilgili kara propaganda başlatanlar ilk olarak bölgedeki ülkelere ne kadar ölümcül silahlar verdiklerini gözden geçirmeli. Diğer yandan da, savunma bütçelerine bakıp İran’ın savunma bütçesi ile karşılaştırmalı. İran en düşük savunma bütçeye sahip ülkelerden biridir, zira güvenlik ile güç konusunda kendine güveniyor ve dışarıya bağımlı değildir.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı’nın Yemen’le ilgili öne sürdüğü iddialara dair Kasımi, “İran’ın Yemen konusundaki tutumu açık ve bellidir. Yemen’e karşı uygulanan saldırıların başlangıcında bu krizde öncü rol oynayan bölgedeki devletlere uyarıda bulunduk” açıklamasını yaptı.

Kasımi, Tahran’da yapılacak İran-Rusya-Azerbaycan üçlü oturumuna ilişkin, bu zirvenin ikinci turu olduğunu ifade ederek, görüşmede terörle mücadele de dahil ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası işbirliği ile ortak meselelerin masaya yatırılacağına dikkati çekti.

İsviçre’nin İran ve Suudi Arabistan arasında iki ülkenin menfaatlerini koruyan bir devlet olarak seçildiğini anlatan Behram Kasımi, bu üç ülke arasında bir senedin imzalandığını ve yakın gelecekte Cidde veya muhtemelen Riyad’da İran’ın Menfaatlerini Koruyan Bürosu’nun açılacağını duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.