AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Behram Kasımi: İran’ın Londra büyükelçiliğine saldıranlar tutuklandı

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İran’ın Londra büyükelçiliğine saldıranların tutuklandığını bildirdi.

saldırganların İran’ın Londra büyükelçiliği balkonunda tutuklandığını bildirirken bu kişilerin derhal yargılanması ve cezalandırılmasını istedi.

Kendilerini Şirazi grubu üyeleri olarak bildiren saldırganlar dün İran’ın Londra büyükelçiliğine saldırmışlar ve bu grup İran İslam Cumhuriyetinin mukaddes bayrağına hakarette bulunmuştur.

Sözkonusu girişimin hemen ardından İran dışişleri bakanı yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, İran İslam Cumhuriyetinin sözkonusu olaydan dolayı tepkisini ve itirazını İngiltere’nin Tahran büyükelçisine bildirdi ve Londra polisinin İranlı diplomatları uluslararası kanunlara göre koruması ve saldırganlara karşı gerekli girişimde bulunmasını istedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İngiltere’nin İran büyükelçisinin İran’dan resmen özür dilediği ve polisin saldırganların bulunduğu yere giderek kontrole ele geçirdiğini söyledi.

Saldırganların yanlarında bıçak ve sopa taşıdıkları gözlendi. Saldırganların tutuklanması, bu küstah girişimden üç saat sonra gerçekleşti.

İngiliz Şiası olarak da bilinen Şirazi grubu Sadık Şirazi isminde bir şahsın etkisinde bulunuyor. Bu kişi Ehlisünnet’in mukaddeslerine de ihanet etmektedir.

Başa dön tuşu
Kapalı