HaberlerİranOrtadoğuUzakdoğu

Behram Kasimi: Japonya başbakanının Tahran ziyareti kesinlikle gündemde değildi

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, dün Japon başbakan Abe’nin Tahran ziyaretini iptal ettiğine dair çıkan asılsız habere tepki göstererek, Japonya başbakanının Tahran’ı ziyareti konusunda her hangi bir programının gündemde olmadığını ve gündemde olmayan bir programın iptal edilmesinin de anlamsız olduğunu bildirdi.

Mehr Haber Ajansının bildirdiğine göre İran ve Japonya ilişkilerini çok iyi niteleyen İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, tahran’ın tüm alanlarda eski bir dost ve ortak Japonya ile ilişkilerinin gelişmesini olumlu karşıladığını ama Japonya başbakanının tahran temaslarının kesinlikle gündemde olmadığını bildirdi.

Haber kaynakları Japonya Başbakanı’nın Temmuz ayı için planlanan İran ziyaretini iptal ettiğini iddia etmişlerdi.

Bu haber kaynakları, bazı Japon yetkililerine dayandırdıkları haberlerinde, Şinzo Abe’nin ABD Başkanı Donald Trump’ın İran politikası ve ABD yönetiminin baskısı nedeniyle Tahran ziyaretini iptal ettiğini iddia etmişlerdir.

Bu ülke basını daha önce Japonya hükümetine dayanarak, Başbakan Şinzo Abe’nin resmi bir ziyaret kapsamında İran’ı ziyaret edeceğini duyurmuşlardı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (18) içerik yüklenmiştir.