İranİşgalci İsrail Rejimi

Behram Kasımi Siyonist İsrail’in Mescidi Aksa’ya Saldırısını Kınadı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Siyonistlerin Mescidi Aksa’ya son saldırılarına işaretle, bölgedeki bazı devletlerin ölümcül suskunluğunun Siyonistlerin tarihi ve İslami mekanlara saldırılarında küstahlaşmasına sebep olduğunu söyledi.

Kasımi, Siyonistlerin Mescidi Aksa ve Kudüs’ün tarihi ve İslami mekanlarına saldırılarını mahkum ederek, ‘’Kudüs’ün işgalinden bu yana soykırım ve cinayetlerin sürekli ve organize şekilde cereyan ettiğini fakat bazı bölge ülkelerinin ölümcül suskunluğunun ve Siyonistlerin yanında yer almalarının ve Filistin halkının direkt ve endirekt ölümlerine sebebiyet verenlerle açık ve gizli ilişkilerinin Siyonistlerin küstahlığına sebep olmuştur. ‘’ dedi.

Kasımi, Filistin özellikle Kudüs halkının kutsal mekanların korunması için direnişini takdir ederek, İslam ülkeleri ve uluslararası camianın özellikle BM’nin bir an evvel Siyonistlerin uygulamalarını mahkum etmelerini istedi.

Kasımi, Filistin halkının ve özellikle Kudüs halkının İslami mekanları koruma konusunda gösterdikleri fedakarlığın takdire şayan olduğunu belirterek, İslam ülkeleri ve uluslararası kurum ve kuruluşlardan terör rejimi İsrail’in ihlalci girişimlerine son vermesi için bu rejime baskı yapmalarını istedi.

(Bu arada İslami Hareket eski başkan yardımcısı Şeyh Kemal El-Hatib, Mescid-i Aksa’da nöbet tutarak acısını hafifleten Kudüslülerin ümmetin onuru olduğunu söyledi.

Kudüslülerden sabır ve kararlılık göstermelerini isteyen El-Hatib, dün (21 Şubat Perşembe) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Filistin’de ve Arap dünyasındaki manzaraların acı verici bir çelişkiyi yansıttığını belirtti.

Şeyh Kemal El-Hatib, Mescid-i Aksa tehlikeli ihlallerle karşı karşıyayken ve işgal güçleri cemaate saldırırken Arap ülkeleri liderlerinin işgalcilerle bir araya gelme ve işgal rejimiyle ilişkilerini normalleştirme peşinde koştuğunu söyledi.

Arap ülkelerinin utanç verici bu tavrını tarihin dahi silemeyeceğini ifade eden El-Hatib, Filistin Yönetimi’nin işgal güçleriyle gerçekleştirdiği güvenlik koordinasyonu gölgesinde işgalcilerin ihlallerinin arttığına dikkat çekti.

El-Hatib, işgal rejiminde seçimlere 45 gün kaldığını ve işgal rejimi başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri seçim malzemesi olarak kullandığını söyledi.)

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.