AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Behram Kasımi: Teröristler Afganistan’ın güvenliğini hedef aldılar

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, cumartesi gecesi yaptığı açıklamada Afganistan’ın Nengerhar velayetinde terörist saldırıyı kınarken, Afgan hükümeti ve halkıyla dert ortaklığı içinde olduklarını bildirdi.

İRNA’nın haberine göre, Kasımi, teröristlerin Afganistan’ın sebat ve güvenliğini hedef aldıklarını belirterek, son zamanlarda Afganistan hükümeti ve Taliban grubu arasında sebat, huzur sağlanması yönünde varılan ateşkesi kendi çıkarları aleyhinde gören kötülük yanlılarının Afganistan’ın vahdetini istemediklerini ve bu tür cinayetlerle bu ülkede tefrika çıkarma ve cinayet işleyerek kendi şom emellerini elde etmeye çalıştıklarını söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Afganistan halkı ve hükümetinin fazla zaman geçmeden bu sorunların üstesinden geleceğini ve sabır ve mukavemet ile teröristlere karşı zafer elde edeceğini söyledi.

Cumartesi günü Nengerhar’da Taliban ve Afgan güvenlik güçleri oturumunda bir bombanın patlaması sonucu 22 kişi ölürken 34 kişi de yaralanmıştı.

Sözkonusu bombalı saldırının sorumluluğunu terör örgütü IŞİD üstlendi.

Bombalı saldırı, Taliban üyeleri, devlet güçleri ve sivillerin ateşkesin ilan edilmesi gölgesinde bayram merasimi düzenlemek amacıyla bir araya geldikleri sırada gerçekleşti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.