HaberlerİranOrtadoğu

Behram Kasımi, Ülkelerin sözden öte, taahhütlerine bağlı kalmaları gerektiğini söyledi

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü uluslararası Musul oturumu ve İran’ın bu oturuma katılması hakkında yaptığı açıklamada, katılımcı ülkelerin sözden öte, taahhütlerine bağlı kalmaları gerektiğini söyledi.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımı dün söz konusu oturuma işaretle, İran islam cumhuriyetinin Paris büyükelçisi Ali Aheni’nin İran temsilcisi olarak oturuma katılığını ve Tahran’ın konu hakkında görüşlerini ilettiğini ifade etti.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü ayrıca bölgesel ve uluslararası krizlerin çözümü için düzenlenen benzer oturumları değerlendirerek, çeşitli uluslararası konular hakkında uluslararası oturumların düzenlenmesinin bizzat iyi bir gelişme sayıldığını söyledi.

Kasımı Paris oturumunda konuşma yapanların çoğunun Irak milli hakimiyeti ve toprak bütünlüğünün korunmasına ayrıca tekfirci teröristlerle mücadele bağlamında Irak merkezi hükümetine destek zaruretine vurgu yaptıklarını belirtti.

Oturuma katılan İran temsilcisinin de terörizm ve tekfirci gruplarla kökten savaşın önemine vurgu yaptığını belirten Kasımı, bu bağlamda her türlü hareket ve operasyonun Irak merkezi hükümetinin izni, işbirliği ve talebi ile gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

Bilindiği gibi Musul’u kurtarma operasyonları 17 Ekim pazartesinden itibaren başladı.

Neynova vilayetinin merkezi Musul, Haziran 2014’ten itibaren IŞİD teröristlerin işgalinde bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.