İslami Davet

Beidinejad: En büyük güneş enerjisi santralinın yapım anlaşması Trump’ın sözlerine cevaptır

21 Eylül 2017 15:47

İran İslam Cumhuriyetinin Londra büyükelçisi Hamid Beidinejad, bir İngiliz şirketiyle İran’da en büyük güneş enerjisi santralının yapım anlaşmasının imzalanmasını Amerikan başkanı Trump’ın sözlerinin Avrupa nezdinde ne kadar değersiz olduğunu gösterdiğini söyledi.

Sözkonusu güneş enerjisi santralıyla ilgili anlaşmanın merasimi dün Londra’da İngiltere ticaret, enerji ve sanayi bakanı Alex Chisholm ve İran’ın İngiltere büyükelçisinin huzurunda imzalandı.

600 megavat elektrik enerjisinin üretilmesini içeren anlaşma Batının İran aleyhindeki yaptırımlarını kaldırmasından sonra imzalanırken bu anlaşma İngiltere’nin Quercus adlı İngiliz şirketi ile İranlı bir şirket arasında imzalandı. Sözkonusu anlaşmaya göre santralın 2020 yılına kadar tamamlanması gerekiyor. Bitmesi halinde santral dünyadaki en büyük elektrik enerjisi santrallerinden biri olacak.

Sözkonusu anlaşma merasimine ayrıca İran ve İngiltere parlamentosu dostluk grubu başkanı Richard Bigen ve İngiltere hükümetinin İran ile ticareti ilişkilerinde özel temsilcisi Lord Lamont da katıldı.

14 temmuz 2016 tarihinde İngiliz güneş enerjileri yapımcıları milli encümeni İran enerji bakanlığıyla İran’da güneş enerjisi santralleri inşa etme konusunda prensip anlaşması imzalamışlardı.

Beidinejad: En büyük güneş enerjisi santralinın yapım anlaşması Trump’ın sözlerine cevaptır Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık