HaberlerİranOrtadoğu

Belarus dışişleri bakanı İran ziyaretine başladı

Belarus dışişleri bakanı Sergey Martinov bir heyet başkanlığında İran’a geldi.

Önceki gün İran’a gelen Belarus dışişleri bakanı Sergey Martinov, İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki ile görüştü.

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki ve Belarus dışişleri bakanı Sergey Martinov arasında yapılan görüşmede, Minsk-Tahran ilişkilerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi konularında görüş alış verişinde bulunuldu.

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, İran ve Belarus arasında, uluslar arası ve bölgesel konularda ortak görüşlere sahib olduğunu hatırlatarak, “iki ülke arasında bütün sahalarda işbirliğinin geliştirilmesi için diyalogun gerekli olduğunu” söyledi.

İkili işbirliğinin geliştirilmesinin memnuniyet verici olduğunu hatırlatan İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, “İran ve Belarus arasında başta enerji sahası olmak üzere muhtelif alanlarda işbirliğini geliştirecek potansiyeller bulunmaktadır. Bu işbirlikleri sadece ikili işbirliği şeklinde değil aynı zamanda, üçüncü ülkelerle de çok yönlü işbirliği yapılabilecek imkânları içermektedir” diye konuştu.

Konuk Belarus dışişleri bakanı Sergey Martinov ise bu görüşmede, İslam inkılabının zaferinin 31. yıl dönümünü tebrik ederek, “iki ülke arasındaki işbirlikleri bütün alanlarda gelişmektedir. Bu işbirlikleri geliştirecek potansiyeller bulunmaktadır. İki ülke halklarının çıkarlarına olacak bu işbirliklerinin geliştirilmesi için çalışmaların arttırılması gerekir” deyi konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (32) içerik yüklenmiştir.