AsyaAvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Belarus, KOEP’in korunmasına vurgu yaptı

Belarus Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrei Dapkinos, ülkesinin uluslararası kanunlar ve taahhütlere desteğini belirterek, Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) korunmasını istedi.

Dapkinos, İran’ın Minsk Büyükelçisi Mustafa Oveysi ile yaptığı görüşmede, KOEP’in uygulanmasının dünya barışı ve istikrarı için önem taşıdığını belirterek, İran’ın KOEP’e bağlı kalmasını belirtmesinin tedbirli bir yöntem oldğunu belirterek, uluslararası camiadan anlaşmanın korunması için uygun yol bulması gerektiğini söyledi.

Oveysi görüşmede KOEP’in çok taraflı bir anlaşma olduğunu ve BM Güvenlikk Konseyi tarafından desteklendiğini belirterek, ABD Başkanı Trump’ın anlaşmadan çekilmesinin BM Güvenlikk Konseyi 2231 nolu kararının açık şekilde çiğnenmesi ve anlaşmayı korumanın tüm BM üyelerinin görevi olduğunu ifade etti.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) anlaşmanın uygulandığından beri 11 kez İran’ın taahhütlerine bağlılığını onayladığını ifade eden Oveysi, Amerika’nın taahhütlerine bağlı kalmamasını kınadı ve uluslararası camianın Amerika’nın mantıksız ve gayrı meşru istekleri karşısında durmasını o ülkenin tek taraflı politikalarının hezimeti olarak nitelendirdi.

Oveysi görüşmede, Dışişleri Bakanı Zarif’in Belarus Dışişleri Bakanı Veladimir Maki’ye yazılı mesajını ileterek, ‘’İran’ın anlaşma çerçevesinde menfaatleri korunursa İran anlaşmaya sadık kalacaktır, bunun olmadığı durummunda İran milli menfaatleri çerçevesinde yeni kararlar alaccaktır’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Mayıs 2022 (6) içerik yüklenmiştir.