FilistinHaberlerOrtadoğu

Belata Mülteci Kampı’nda Silahlı Kişiler Bu Sabah Kamu Binalarına Ateş Açtı

Nablus kentinin doğusundaki Belata Mülteci Kampı’nda bu sabah (25 Ocak Çarşamba) erken saatlerde kimliği belirsiz silahlı kişiler kamu binalarına ateş açtı.

Filistin tv muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, silahlı kişiler kampta Askeri Sağlık Hizmetleri binasını, Belata Kampı’na Hizmet İçin Halk Komitesi binasını, Yafa Kültür Merkezi’ni ve kamp yakınlarındaki Bi’r Yakub Kilisesi’ni hedef aldı.

Kaynaklar, ateş açma olayının kamp sakinlerinden bir kişinin Filistin Yönetimi güvenlik güçlerince gözaltına alınmasını protesto amacıyla gerçekleştirilmiş olabileceğini belirtti.

Belata Mülteci Kampı’nda bir süredir kamptaki silahlı gruplarla Filistin Yönetimi güvenlik birimleri arasında gerginlik yaşanıyor.

Kamp sakinlerinden güvenlik güçlerince aranan kişilerin gözaltına alınmasını ve gözaltında tutulanlara Eriha Cezaevi’nde işkence yapılmasını protesto eden silahlı kişiler kamu binalarına ateş açıyor ve otomobil lastikleri yakarak yolları trafiğe kapatıyor.

Batı Yaka’daki mülteci kamplarında Filistin Yönetimi’yle silahlı gruplar arasında baskınlar ve gözaltılar nedeniyle yaşanan gerginlik zaman zaman taraflar arasında silahlı çatışmaya dönüşüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.