AvrupaHaberler

Belçika’da siyonist katillere dava açıldı

Filistin asıllı Belçikalı bir doktor ile Belçika’da ikamet eden 13 Gazzeli vatandaş, işgal rejiminin Gazze’ye karşı başlattığı savaşta işlediği savaş suçları nedeniyle 14 Siyonist lider ve komutan hakkında dava açtılar.

Gazze’ye karşı başlatılan vahşi savaşta yedi bin insan şehit olmuş ve yaralanmış, binlerce insan da evsiz kalmıştı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan avukat George Henry Potier, Belçika’daki federal savcıya yapılan başvuruda, Gazze’de katliam yapan ve Filistin halkına karşı soykırım uygulayan başta o zamanki Siyonist Başbakan Ehud Olmert olmak üzere o zamanki Siyonist lider ve komutanların yargılanmalarının talep edildiğini belirtti.

Şikâyet dilekçesinde o zamanki Siyonist Başbakan Olmert’in yanında, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, şimdiki Savaş Bakanı Ehud Barak ve yardımcısı, eski Genel Kurmay Başkanı ile istihbarat teşkilatların başında bulunan şeflerin de isimleri bulunuyor.

Savcının Ağustos’un sonuna kadar başvuruyu kabul edip etmeyeceğini netleştireceğini belirten Potier, Belçika kanunlarının Belçika vatandaşlarından birinin yapacağı başvuru üzerine dava açabilecek uluslararası yetkiye sahip olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (10) içerik yüklenmiştir.