FilistinHaberlerOrtadoğu

Belin halkı işgal güçleri ile çatıştı

Siyonist işgal devletinin inşa ettiği ırkçı duvarı ve insanlık dışı uygulamaları protesto eylemlerini 5 yıldır sürdüren Belin halkının dünkü protesto gösterisine işgal güçleri yine müdahale etti.

İşgal güçlerinin gösteriye gözyaşartıcı bomba, lağım, hayvan pisliği ve zararlı kimyasallarla karışık sıvıyla müdahale etmesi sonucu birçok kişi yaralanırken, onlarca gösterici de sıvıların pis kokusu nedeniyle kustu.

Beş yıldır direniş geleneklerini sürdüren Belin halkı, Filistin bayraklarıyla bölgeye gelen yabancılarla birlikte işgal devletini protesto etti.

Köy meydanında toplanan göstericiler ellerinde dövizlerle birlikte, işgali, ırkçı ayrım duvarını ve işgal güçlerinin uygulamalarını kınayan sloganlar eşliğinde ırkçı ayırım duvarına doğru yürüyüşe geçti.

Irkçı ayrım duvarına vardıklarında göstericilerinden bazıları tarım arazilerine geçmek için kapıyı zorlamaya çalışınca işgal askerleri üzerlerine gözyaşartıcı bomba yağdırdı. Atılan bombalar birçok göstericinin boğulma tehlikesi geçirmesine neden oldu.

Göz yaşartıcı bombalarla yetinmeyen işgal askerleri lağım suyu, hayvan pisliği ve zararlı kimyevi maddelerden oluşan bir sıvıyı göstericilerin üzerine sıktı. Sıkılan kötü kokulu sıvı göstericilerden onlarcasının kusmasına neden oldu.

İtalya’dan bölge halkıyla dayanışmak için gelen bir gösterici, Avrupa’dan Filistin halkıyla dayanışmak için geldiklerini ve işgale karşı Filistin halkının yanında olduklarını belirti.
Yine gösteriye katılan “Guş Şalom” Barış Örgütü’nden bir kişi de işgal askerlerinden bölgedeki halkın barış içinde yaşaması için bölgeyi terk etmelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (76) içerik yüklenmiştir.