FilistinHaberlerOrtadoğu

Belin ve Masara halkı siyonistlerle çatıştı

Ramallah’a bağlı Belin köyü halkının işgale ve ırkçı ayırım duvarına karşı yaptığı haftalık gösteriye müdahale eden işgal askerleri onlarca kişinin gazdan etkilenmesine neden oldular.

Duvara ve Yerleşim Birimlerinin Yapılmasına Karşı Halk Komitesi’nin çağrısı üzerine bugün (12 Şubat Cuma) Belin halkı bölgeye gelen barışsever insanlarla birlikte gösteri yaptı.

Göstericiler, Filistin bayraklarıyla, yerleşim birimleri inşaatını, Kudüs halkının evlerine yapılan baskınları ve tutuklamaları kınayan, tutukluların serbest bırakılmasını ve Gazze kuşatmasının kaldırılmasını isteyen dövizlerle yürüdüler.

Göstericiler köyün sokaklarını dolaştıktan sonra ayırım duvarının arkasına düşen tarım arazilerine gitmek için duvara doğru yürüdüler. Duvarın önünde pusu kuran işgal askerleri ise, göstericilerin üzerine yağmur gibi ses ve göz yaşartıcı bomba ile plastik mermi yağdırdılar. Saldırıdan sonra Direniş Komitesi üyelerinden Semir Bernat ayağından yaralanırken onlarca gösterici de boğulma tehlikesi geçirdi.

Beytlaham’ın güneyindeki Masara köyünde de benzer durum vardı. Irkçı ayırım duvarı ve yerleşim birimi inşaatı politikasını kınamak için bugün Cuma namazından sonra gösteri yapan köy halkına gaz ve ses bombalarıyla saldıran işgal askerleri onlarca insanın gazdan etkilenmesine neden oldular.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (13) içerik yüklenmiştir.