HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

BERCAM karşısında ABD’nin çelişkili tutumu

Görünürde ABD başkanı Donald Trump BERCAM nükleer anlaşmasını ihlal etmek için tüm çabalarını sarf etmiş bulunuyor ve gün geçtikçe yeni girişimlere başvurmakta.

Geçen hafta ABD’nin BM daimi temsilcisi Nicky Hilly Amerika’nın kanun dışı isteklerine yasal kılıf uydurmak amacıyla Viyana’ya gidip uluslararası atom enerjisi başkanı Yukiya Amano ile görüşmesinde UAEK’yi İran’ın ortak askeri bölgelerinde nükleer faaliyetlerin yapıldığı hususunda şüphelendirip söz konusu kurumun eski iddialarını yeniden gündeme getirmesi için gayret gösterdi.

Öte yandan ABD’nin eski BM temsilcisi Can Bolton gibi aşırı unsurlar ise yeni planlar ortaya koyarak Trump’ın mantık dışı tavırlarına hız katma peşindedirler. Bolton şöyle diyor: Biz dünya genelinde İran’ın kabul edilemez tavırları ile ilgili gerçek dışı ve yeni bilgiler yayımlayarak bu anlaşmanın iptaline yönelik nedenleri daha da belirgin hale getirebiliriz.

İran islam cumhuriyeti dış işleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ise bu kışkırtıcı girişimlere karşı gösterdiği tepkide; Uluslararası toplum ABD’ye göstermiştir ki böyle siyasetlerin peşinden koşmak sadece Amerika’yı inzivaya etmiştir” şeklinde konuştu.Zarif ayrıca nükleer anlaşmanın Nikki Haley’in açıklamada bulunduğu bütün konularda oldukça net ve sarih olduğunu belirterek, ABD’nin BM Temsilcisi’nin iddiasının tamamen yanlış olduğunu zira, nükleer anlaşmanın denetim ve çerçevesini belirlediğini ve anlaşmada istenen şeylerin yerine getirilmekte olduğunu ifade etti.

Fransa’nın ABD büyük elçisi Jerar Aro, Can Bolton’un BERCAM’ nükleer anlaşmasını iptal etme yönünde başvurduğu yeni girişimlerine gösterdiği tepkide attığı bir twitte mesajında şu ifadelere yer verdi: Fransa BERCAM nükleer anlaşmasının iptaline destek vermiyor ve bunu kabullenmiyor.

Fransa cumhurbaşkanı Emanuel Macron da geçen salı günü bu ülkenin dünya genelinde 200 büyük elçisi ile yaptığı toplantıda BERCAM nükleer anlaşmanın yerine getirilecek yeni bir seçeneğin olmadığını ve Paris yönetiminin İran’ın nükleer anlaşmasının yürürlüğe girme konusunda kesin ve uzlaşmaz bir tavır takındığını vurguladı.

Böylesi tavırlar ABD tarafından asla şaşırtıcı değildir çünkü daha önceden de öngürülebiliyordu. Bu nedenle BERCAM nükleer anlaşma karşısında ABD’nin inişli çıkışlı politikaları sadece bir hedefte özetlenir, o da İran’ı ABD’ye bir takım imtiyazları vermekle zorlamasıdır.Ama ne var ki bu mesele de sadece bir hesaplama hatasından ibarettir.

VOX web sitesi ABD başkanının BERCAM karşıtı girişimlerine karşı uzmanların eleştirilerini konu eden bir raporunda şöyle yazıyor: Donald Trump İran’ı BERCAM’ı ihlal etmesiyle suçluyor halbuki kendisi bu anlaşmanın ihlalı ve iptalı için herkesten daha çok telaşta bulunuyor.

İran islam cumhuriyeti cumhurbaşkanı Hasan Ruhani geçen salı gecesinde İran televizyonuna verdiği bir demecinde, Amerika’nın İran’a karşı fikir birliği oluşturmada tarihi açıdan en zor şartlarda bulunduğuna değinerek, günümüzde yaptırımların geri dönmeyeceğini, dünyanın İran’a bakış açısının değiştiğini belirterek, fakat eğer Amerikalıların başka düşünceleri varsa da yaptırımların durumu eskisi gibi olmayacağını belirtti.

Mevcut kanıt ve bilgiler de aynı gerçeği ispatlıyor. çünkü Amerika’da yeni yönetimin safsatalarının zirve yaptığı bir sırada İran’ın yatırım alanında Total, Renault ve diğer yabancı firmalarla çeşitli anlaşmalar imzalanmıştır. Bu süreç ABD’nin eskiye dönme şansının olmayacağının bir göstergesidir.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.