İslami Davet

Bercam; uluslararası camianın desteği, ABD’nin inzivası

22 Eylül 2017 14:51

İran ve 5+1 grubuna üye ülkelerin Dışişleri Bakanlarının Newyork’daki zirvesi sona erdi. Zirvede Bercam nükleer anlaşması iyi bir anlaşma olduğu ilan edildi ve Amerika’dan başka diğer taraflar anlaşmanın yeniden müzakereye açılmasına karşı olduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif geçen Çarşamba günü İran ve 5+1 grubuna üye ülkelerin Dışişleri Bakanlarının zirvesine atıldıktan sonra yaptığı açıklamada, 5+1 grubunu oluşturan altı ülkeden Amerika dışında İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya Bercam nükleer anlaşmasının tüm maddelerine tam olarak uyulmasını ve anlaşmanın yeniden müzakere edilemeyeceğini ve tüm tarafların bu uluslararası anlaşmaya bağlı kalmaları gerektiğini vurguladıklarını belirtti.

Gerçekte Newyork’ta düzenlenen Bercam nükleer anlaşması ortak komisyonunun oturumu bir kez daha üç Avrupa ülkesi, Çin ve Rusya’nın bu anlaşma konusunda hemfikir olduklarını ve anlaşmanın devam etmesine inandıklarını ortaya koydu. Newyork’ta düzenlenen Bercam zirvesine katılan Amerika dışındaki tüm ülkeler İran İslam Cumhuriyeti bu anlaşmaya bağlı olduğunu itiraf ederken, Amerika yönetimi türlü yollara ve siyasi entrikalara baş vurarak BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamesi ile desteklenen anlaşmanın eksik bir anlaşma olduğunu telkin etmeye ve böylece yeniden müzakere edilmesi gerektiğini ispat etmeye çalışıyor. Amerika yönetimi Bercam nükleer anlaşmasına ancak bu anlaşma yeniden müzakereye açılırsa bağlı kalacağını belirtiyor. Ancak bu tutum İran İslam Cumhuriyeti ve 5+1 grubunun diğer beş üyesinin muhalefeti ile karşılaşıyor.

Gerçek şu ki İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşma sadece iki ülke ve hatta bir kaç ülke arasında imzalanan bir anlaşma değildir. Bu anlaşma uluslararası camiaya ait olan bir anlaşmadır, çünkü anlaşma BM güvenlik konseyi tarafından onaylanan bir anlaşmadır ve bu şürtlarda bu anlaşmadan çekilmekten söz etmek, sadece bunu yapmak isteyen ülkenin uluslararası yükümlülüklerine karşı sorumsuzluğunu yansıtır.

Bu arada UAEK ve 5+1 grubunun üyeleri İran İslam Cumhuriyeti nükleer anlaşmaya tam olarak bağlı kaldığını yerine getirdiğini vurgulamasına karşın Amerikalı bazı haber kaynakları ABD Başkanı Donald Trump’ın Bercam nüleer anlaşmasına karşı nihai kararını aldığını, fakat bunu medyaya yansıtmadığını duyurdu. Amerika Başkanı Donald Trump’ın BM genel kurul zirvesinde yaptığı çirkin ve utanmaz konuşması ve İran ve Bercam hakkındaki mesnetsiz sözlerinin ardından Amerika’nın BM temsilcisi Nicky Hilly yaptığı açıklamada, Trump’ın sözleri Amerika’nın Bercam’dan çekileceği anlamına gelmediğini belirtti. Aslında Trump ve Hilly’nin bu sözleri Amerika’nın ilk adımda kendince Bercam anlaşmasındaki eksiklikleri gidermek için anlaşmayı yeniden müzakereye açmak istediğini ve bu talebi kabul edilmediği takdirde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tilerson’un dediği gibi Bercam anlaşmasından çekilmeyi ele alacaklarını ortaya koyuyor. Ancak Amerikalı yetkililerin bu tutumu 5+1 grubunun diğer üyeleri ve AB tarafından onaylanmıyor ve Amerika’nın Bercam’dan çekilme konusunda yalnız kaldığı anlaşılıyor.

Bu çerçevede Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Federica Mogherini Çarşamba günü Newyork’ta yaptığı açıklamada, 2015 yılında imzalanan Bercam nükleer anlaşmasının yeniden müzakere edilmesine gerek olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani de BM genel kurulunun 72. Zirvesine katılmak üzere gittiği Newyork’ta uluslararası medya organlarına verdiği mülakatta Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmasını yeniden müzakereye açma talebine gösterdiği tepkide, bu anlaşmanın ne yeniden müzakere edilebileceğini ne de herhangi bir düzeltme yapılabileceğini belirtti. Ruhani, Amerikalı yetkililerin bu düşünceyi unutmaları gerektiğini vurguladı.

Bercam; uluslararası camianın desteği, ABD’nin inzivası Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık