HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Bercam’ın bekası, Avrupalıların pratik bağlılığına bağlı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avusturya’nın başkenti Viyana’da UAEK genel müdürü Yokio Amano ile görüşmesinde, Bercam nükleer anlaşmasında İran için belirlenen haklara kavuşmadıkları takdirde her türlü şartların altında yeni kararlar alacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani Batı Avrupa turunun ikinci ayağında gittiği Avusturya’nın başkenti Viyana’da UAEK genel müdürü Yokio Amano’yu kabul etti. Görüşmede Cumhurbaşkanı Ruhani Bercam nükleer anlaşması UAEK ve uluslararası diplomasi için büyük bir başarı olduğunu, bu başarının devam etmesi ise Bercam anlaşmasına taraf olan tüm ülkelerin yükümlülükleri arasında dengenin korunmasına bağlı olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Çarşamba günü Bercam nükleer anlaşması ortak komisyonunun Cuma günü Viyana’da Dışişleri Bakanları düzeyinde düzenleyecekleri oturumun arifesinde twitter hesabında Bercam nükleer anlaşmasına yönelik yükümlülüklerin açıkça ortada bulunduğunu ve bu yöndeki iradenin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Gerçekte Bercam nükleer anlaşmasına taraf olan ülkelerin ortak komisyonunun Viyana’da düzenleyeceği Amerika’sız oturumu Avrupalı yetkililer için Amerika yönetimi bu anlaşmadan çekildikten sonra anlaşmayı korumakta ne denli ciddi olduklarını ve anlaşmayı korumak istedikleri söylemlerinde ne denli kararlı olduklarını gösterme bakımından hayati önem arzeden bir oturumdur.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (13) içerik yüklenmiştir.