AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Berdimuhammedov, İran ve Özbekistan’ı ziyaret edecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu’nda toplantısında yaptığı konuşmada, İran ve Özbekistan’ı ziyaret edeceğini bildirdi. Berdimuhamedov’un İran ziyaretinin tarihi hakkında henüz net bir bilgi verilmezken, Özbekistan ziyaretinin 24-25 Şubat tarihleri arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, Türkmen meslektaşı Berdimuhamedov’u 24-25 Şubat tarihlerinde ülkesine davet etmişti.

Türkmen lider Berdimuhamedov başkanlığında dün toplanan Bakanlar Kurulu’nda, Dışişleri Bakanı Raşit Meredov Türkmenistan’ın dış politikası hakkında bilgi vererek, söz konusu İran ve Özbekistan ziyaretlerine yapılan hazırlıklar üzerinde durdu.

Türkmenistan’ın iyi komşuculuk, dostluk ve barış politikalarına bağlı kaldığını söyleyen Berdimuhamedov, komşu ülkelere yapacağı ziyaretlerin önemli olduğuna vurgu yaptı. Ayrıca bu ziyaretlerin ikili münasebetleri pekiştireceğini de ifade etti. Berdimuhamedov, Özbek meslektaşı Kerimov ile ülke tarihinde ilk defa yabancı bir ülkede yapılacak olan Türkmen ürünleri sergisinin açılışına katılacaklarını ve Türkmenistan’ın Taşkent Büyükelçiliği’nin yeni binasının açılışını yapacaklarını belirtti.

Ayrıca, Berdimuhamedov’a bu ziyaretinde Türkmen sanatçıları da eşlik edecek. Taşkent’te Türkmen sanatçılarının bir konser programı düzenlenecek.

Diğer yandan, Türkmen lider Berdimuhamedov’un Mart ayında Rusya’yı ziyaret etmesi bekleniyor. Türkmen lider Berdimuhamedov, daha önce İran ve Özbekistan’ı birer kez ziyaret etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.