AvrupaHaberler

Berlin’de mülteciler sokakta kaldı

Almanya’nın başkenti Berlin’de mülteciler, şehirde kalacak yer bulunmadığından dışarda gecelemek zorunda kaldı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de, mültecilerin işlemleri hızlı bir şekilde tamamlanamadığından yüzlerce mülteci dışarda beklemek zorunda kaldı. Berlin Eyaleti Sağlık ve Sosyal Yardım Dairesi (Lageso) önündeki alanda, gölgede 35 derece sıcaklıkta bekleyen mültecilere su ve gıda dağıtıldı. Perşembe gününden bu yana Berlin Su İşletmesinin mültecilere, torbalarla 2 bin litre su dağıttığı bildirildi.

Berlin Sağlık ve Sosyal Yardım Dairesinin mültecileri dışarda bekletmesi siyasi çevrelerin ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisine yolaçtı. Daireden sorumlu Berlin Eyaleti Sosyal İşler Senatörü CDU’lu Mario Czaja, muhalif partiler tarafından eleştirildi. Sol Parti Berlin Eyalet fraksiyonu, Berlin Belediye Başkanı Michael Müller’den derhal insani yardım tedbirleri almasını taleb etti.

Yeşiller Partisi de Müller’in mültecilerle ilgili sorunun giderilmesi için bizzat kendisinin ilgilenmesi gerektiğini bildirdi. ‘Berlin’de Kiliseye İltica’ isimli dernek sözcüsü, Cuma günü medyaya yaptığı açıklamada mültecilerin ihtiyaçlarının giderilmeye devam edilmesi gerektiğini ve Berlin gibi bir şehirde bu tür aksaklıkların tahammül edilemez olduğunu belirtti.

Almanya’nın birçok diğer şehrinde olduğu gibi, mülteci sayısının artacağı önceden bilinmesine rağmen hiçbir hazırlık yapılmaması mültecilerin mağdur olmasına neden oluyor. Berlin Eyalet Senatosunun bildirdiğine göre Berlin’de son olarak bir günde 400 mülteci başvuru yaptı.

Mültecilerden sorumlu Berlin Sağlık ve Sosyal İşler Dairesinde Temmuz ayında yapılan kontrollerde, sosyal yardımların dağıtılmasında büyük hatalar yapıldığı belirlendi. Şehirdeki pansiyon gibi yerlerde gecelemeleri için mültecilere verilen kartlar, şehirde yeterince pansiyon bulunmadığından işe yaramadı. Bu yüzden mülteciler parklarda gecelemek zorunda kaldı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.