HaberlerOrtadoğuSuriye

Beşar Caferi: İsrail’in Suriye’ye saldırısı teröristlere destek amaçlıdır

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, Suriye’ye yönelik terör savaşını Batı’nın planladığını belirterek bunun yeni orta doğu ve “İsrail”in yahudilik projeleri hizmetine ve Filistin halkının bağımsız devletini kurma hakkını yok etmek için Suriye’nin tutum, ve politikalarını, ulusal ve milli kimliğini değiştirmesi hedefiyle geldiğini vurguladı.

Suriye’deki durumlarla ilgili dün BM Güvenlik Konseyinde düzenlenen oturumda Caferi, İsrail’in dün gece Suriye’ye yönelik son saldırısının düşmanca politikalarının bir devamı ve Suriye topraklarını terörden temizleyen Suriye Arap ordusu önünde art arda hezimetler yaşayan terörist örgütlere destek girişimi olarak geldiğini belirtti.

Caferi, uluslararası barış ve güveni korumadaki sorumluluğunu yerine getirmesi için Güvenlik Konseyini göreve çağırarak, İsrail’in BM Misakı ve Uluslararası kanunu alenen ihlal teşkil etmesi, terör ve suçlarından dolayı sorumlu tutularak kararlı ve acil adımlar atmasını talep etti.

Caferi, Suriyelilerin hayatlarına özen göstermenin terör afetini ortadan kaldırma çabasında olan Suriye hükümetiyle işbirliğini gerektirdiğini belirtti.

Fransa’nın Paris’teki “Bataklan” tiyatrosuna saldırması ve Fransız yetkililerin tehlikesini itiraf etmesine rağmen, Suriye’deki bu terörist gruplara neden hala siyasi örtü sağlamaya çalıştığı sorusunu dile getirdi.

Caferi, sayıları 10-15 bin olan ve el Kaide’ye bağlı İdlib bölgesinde konuşlanan bu teröristlerin var olması sebebiyle güvenlik tehlikesinin halen devam ettiğine gelecekte de güvenliğimize tehlike oluşturacaklarına dikkat çekti.

Suriye’nin, Suriye önderliğinde hiç bir dış müdahale olmadan Suriye-Suriye diyaloğu kanalıyla siyasi çözümü sağlamak için ciddi çalılmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Caferi, herhangi siyasi süreçte terörle mücadele, tehcir edilen Suriyelilerin evlerine dönüşleri ve yeniden yapılanma sürecinin öncelikleri arasında olduğunu vurguladı.

Caferi, Suriye’nin geri kalan topraklarını teröristlerden ve meşru olmayan işgalci yabancı her kuvvetten temizleyeceğini belirtti.

Suriye’nin Suriyelilerin kanlarının dökülmesini menedecek, terörün vurduğu herhangi bir yerde güven ve istikrara yardımcı olacak herhangi inisiyatife sıcak baktığını belirten Caferi, askeri veya yerel uzlaşmalar olsun son karış toprağını kurtarıncaya kadar terörle mücadelesini sürdüreceğine dikkat çekti.

Caferi, İdlib ile ilgili dün ilan edilen ittifakın belirli bir zamana bağlı bir anlaşma olduğunu belirterek, temelinde Suriye’nin egemenliğine, birliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığı yanı sıra topraklarının terör olsun veyahut da meşru olmayan herhangi bir askeri varlık olsun kurtarılmasına dayandığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.