HaberlerOrtadoğuSuriye

Beşar Esad’ın ABD güçlerinin Suriye’den çekilmelerine vurgu yapması

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Amerikalı askerlerin her halükarda Suriye topraklarından çekilmeleri gerektiğini vurguladı.

Beşar Esad, Amerika El-Nusra terör örgütünü kaybettikten sonra YPG’ye destek vermeye başladığını kaydetti.

YPG güçlerine karşı iki seçenek bulunduğunu belirten Beşar Esad, ilk seçenek müzakere ve ikinci seçenek güç kullanmak olduğunu, müzakereler sonuç vermediği takdirde YPG güçlerini işgal ettikleri bölgelerden güç kullanarak atacaklarını vurguladı.

Amerika yönetimi Suriye’de kriz ve isyanı yaratan ve körükleyen baş aktörlerden biridir. Ortadoğu bölgesinde Korsan İsrail rejimi ve uzlaşma ekseninin en büyük hamisi olan Amerika 2011 yılında Suriye nizamını devirme düğmesine bastı. Zira Ortadoğu bölgesinde Amerika’nın müttefikleri bir yandan halk itirazları ile karşı karşıya kalmaya, öbür yandan Ortadoğu bölgesindeki gelişmeler bölgede direniş eksenini takviye etmeye başladı. Amerika yönetimi ise Suriye nizamını devirmek için bölgede kurduğu terör örgütlerini kullanmaya başladı. Ancak buna karşın Suriye’ye dayatılan terör savaşı, bu ülkenin nizamının devrilmesi ile sonuçlandı. Amerika devleti bir sonraki aşamada Suriye krizini uzatma ve yıpratıcı hale getirme stratejisini izlemeye başladı ve böylece krizin uzatılması ile birlikte Suriye ordusu ve müttefiklerinin terörle savaş gücünü azaltmak istedi. Ancak Amerika’nın bu stratejisi Washington’un amacını gerçekleştirmediği gibi pratikte Suriye ordusu ve müttefiklerinin stratejik zaferlerine ve terör örgütlerinin zayıflamasına yol açtı.

Amerika yönetimi üçüncü adımda bu kez Suriye’de yeni siyasi tarafları tutarak desteklemeye başladı. Bu konuya Beşar Esad verdiği mülakatta değindi. Russia El-Yom’a mülakat veren Beşar Esad Suriye’de savaşı uzatmak ve siyasi süreci sabote etmek, özellikle Şam yönetimini kimyasal silah kullanmakla suçlamak, Amerika’nın Suriye’ye yönelik izlediği üç önemli strateji olduğunu belirtti. Suriye nizamını terör örgütlerini kullanarak deviremeyeceğini ve Suriye savaşını yıpratıcı hale getirerek Beşar Esad yönetimini ortadan kaldıramayacağını ve Beşar Esad yönetiminin Suriye’de ayakta kaldığını gören Amerika devleti bu kez çoğu üyesi Suriyeli kürtlerden oluşan Suriye demokratik güçleri YPG adlı örgütü desteklemeye başladı. Aslında Amerika yönetimi YPG güçlerini desteklemekle Suriye’yi parçalama senaryosunu uyguladı ve böylece gücün tamamının Şam’daki merkezi yönetiminin elinde odaklanmasını engellemek, ayrıca Suriye’de kendisi için yeni bir müttefik bulmak ve gerektiği zamanlarda bu müttefikinin üzerinden Şam yönetimine baskı uygulamak istedi.

Beşar Esad Russia El-Yom’a verdiği mülakatta bu konuya işaret ederek şöyle devam etti: Amerika Halep ve Deyrizzur’un kurtuluşundan sonra ve Humus kurtarılmadan önce hali hazırda da Şam çevresindeki terörist müttefiklerini kaybetti, zira Tahrirul Şam terör örgütü Washington yönetiminin en büyük kozu sayılırdı, fakat daha sonra bu terör örgütünün El-Kaide bağlantılı olduğu ortaya çıkınca Suriye’de bir başka güçlü koz bulmaya çalıştı ve bu koz gerçekte YPG örgütü oldu.

Amerika şimdi siyasi sabotajlarını da Suriye müttefiklerine karşı psikolojik savaş yürüterek izliyor. Bu doğrultuda Amerika yönetimi başta İranlı güçler olmak üzere Suriye’deki yabancı güçlerin bu ülkeden çekilmesi gerektiğini söylüyor, fakat kendi güçlerini çekmediği gibi daha da takviye ediyor.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ise geçen gün yaptığı açıklamada, Amerika yönetiminin yürüttüğü psikolojik savaşa değinerek şöyle dedi: İranlı güçler hiç bir zaman Suriye topraklarında bulunmadı ve sadece İranlı askeri müsteşarlar Suriye ordusuna yardımcı oluyor.

Gerçekte Beşar Esad’ın üzerine vurgu yaptığı konu, İranlı askeri müsteşarların Suriye devletinin talebi üzerine Suriye’de bulunuyor ve bulunmaları yasal temellere dayanıyor. Oysa Amerikalı askerlerin Suriye’deki varlığı tamamen illegal ve müdahaleci bir varlıktır. Bu yüzden Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad Amerikalı askerlerin derhal Suriye topraklarından çekilmelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.