Kuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

Beşşar Esad: ABD bölgede kaosun hüküm sürmesini istiyor

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad Suriye ve halkının tanık olduğu krizin temel cevherinin dış müdahaleler olduğunu, muhtelif şekilleriyle bu dış müdahalelerin son bulması halinde krizin son sürece gireceğini belirtirken; çünkü o zaman terörle mücadelenin kolay olacağını ifade etti.

Lübnanlı el Menar Televizyonu ile bu akşam yayınlanan röportajında el Suriye’deki krizin son sürecinde olduğu yönündeki söylemlere ilişkin soruya cevabında, bunun doğru olmadığını söyledi.

Krizin son sürecinde olduğunu söylemek için terörist ve teröristlere silah akışına son verilmesi gerektiğini ifade eden el Esad; krizin oldukça karmaşık olmasına rağmen teröre muhtelif tür askeri ve mali desteğin kesilmesi önemine vurgu yaptı. El Esad Suriye’de halkın kanlarının akıtılması suçuna ortak olan devletlerin bu suça ortak olmaya son vermesi halinde siyasi süreç veya siyasi çizgi olarak adlandırılan diğer meselelerin kolaylıkla çözüleceğini, krizin son sürecine girdiğini söylemenin mümkün olacağını kaydetti. El Esad “kısacası teröre desteğin kesilmesi halinde, cevheri olmayan diğer tüm meseleleri çözmek kolay olur..” ifadesini kullandı.

Her şeye rağmen genel durumlarda bir değişimin olduğunu söylemenin mümkün olduğunu belirten el Esad; fakat sonuçlarının henüz net bir şekilde görülmediğini söyledi. El Esad sonuç itibarıyla bazen son dakikada bile her şeyin değişebildiğine dikkat çekti.

Temel Teşvik Halkın Zafere İnancıdır

El Esad teröre karşı savaş ve Suriye’ye yönelik hazırlanan düşmancı dış planların çökertilmesinde temel teşvikin Suriye halkının zafere inancı olduğunu söyledi.

El Esad Suriye halkını zafere inancı olmasaydı Suriye’nin 4 yıldan fazla bir süredir tüm bu saldırılara karşı koyması ve mücadele etmesinin mümkün olmadığını belirtti. Suriye halkının vatanına ve ordusuna bağlılığını dünyaya kanıtladığını ifade eden el Esad; halkın desteği olmaksızın hiçbir devletin ya da yönetimin veya ordunun bunca uzun zamandır direnmesinin mümkün olmadığını bir kez daha belirtti.

İsrail’e Karşı Koymak, Edatları Olan Teröristlere Karşı Koymayı Gerektiriyor

El Esad İsrail’in Suriye’ye saldırıları ve Suriye yada özel olarak Golan topraklarında emrivaki bir durum yaratma olasılığına ilişkin soruya cevabında; İsrail’in bu saldırılarında cesaret kaynağının Suriye’de dış bağlantılı taraflar olduğunu söyledi.

Muhalif olarak adlandırılan kimi tarafların kendilerine verilen rol kapsamında Suriye’ye dış müdahale yolu açma çabasında olduklarına dikkat çeken el Esad; bu tutumların Suriye’ye zayıflık imajı verdiğini ve böylece İsrail’in Suriye’ye saldırı cesareti bulduğunu kaydetti. El Esad Suriyeli kimi tarafların kendi çıkarları için İsrail ile tam bir işbirliği içinde olduklarını ve İsrail’in vatanlarına saldırmasını memnuniyetle karşıladıklarına işaret etti.

İsrail’in Suriye’ye karşı saldırılarının gerçek edatının teröristler olduğuna dikkat çeken el Esad; İsrail’e karşı koymak için her şeyden önce edatlarına karşı koymanın gerektiğini vurguladı. El Esad öyle ki İsrail’in edatı olan bu teröristlerin, İsrail’in bizzat kendisinin yapacağı şeylerden daha tehlikeli şeyler yaptıklarını ifade etti.

İsrail ile çatışma kurallarının değiştirilmesi konusunda ise el Esad; mevcut süreç içinde Suriye ile İsrail arasındaki sınırın, vatanlarına yabancı saldırıyı coşkuyla karşılayan vatan haini teröristlerden ibaret olduğunu belirtti. El Esad şüphesiz ki her şeyden önce bu meseleyi çözmenin önemli olduğunu ifade etti.

Terörü Destekleyen Devletler Kendilerini Temsil Eden Şahsiyetler Dayatıyor
Cumhurbaşkanı el Esad krizin siyasi çözümü için şu ana dek gerekli faktörler yada uygun ortamın bulunmadığına işaret etti.Gerçekten Suriye halkına bağlı olan Suriyeli bağımsız bir siyasi gücün de bulunmadığını söyleyen el Esad; Suriye’de terörü destekleyen devletlerin her hangi bir diyalogda Suriye halkını değil de bu devletlerin kendilerini ve onların çıkarlarını temsil eden şahsiyetler dayatmakta olduklarını vurguladı

Erdoğan, Birçok Hayali Olan ABD Kuklasından İbarettir

ABD konusunda ise el Esad; Washington idaresinin terörün zafer elde etmesini istemediğini, fakat aynı zamanda bölgede istikrarın sağlanmasına fırsat yaratacak düzeyde zayıflamasını da istemediğini belirtti. El Esad; ABD’nin durumların bölgede kaosun hüküm sürmesi ve tüm devletlerin zayıflaması yönünde kalmasını hedeflediğini ifade etti.

Krizin Türkiye’deki rejim başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, çok sayıda hayalleri olan bir kukladan ibaret olduğunu kanıtladığına dikkat çeken el Esad; bu hayallerinin sonuncusunun da Suriye topraklarında ‘tampon bölge’ kurma hayali olduğunu söyledi. El Esad fakat Erdoğan’ın, efendisi ABD’nin onayı olmaksızın bu hayalleri peşinde hareket edebilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.