HaberlerOrtadoğuSuriye

Beşşar Esad, Amr Musa ile görüştü

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad dün sabah Arap Birliği genel Sekreteri Amro Musa ile son olarak Libya’nın Sirte kentinde düzenlenen 22. Arap Zirvesinde alınan kararlar, ortak Arap çalışması ve Arap Birliğinin çalışma mekanizmalarını geliştirmenin yanı sıra Arap ve uluslar arası arenalarda rolünü aktifleştirme konularını inceledi.

Görüşmede Musa’nın Arap Zirvesinde önerdiği Arap Komşu Ülkeler Derneği ve bu konudaki görüşler tartışılırken, söz konusu derneğin Arap ülkeleri ve Araplara komşu ülkeler arasında verimli yakınlaşma ve işbirliğine kapı teşkil etmesi gereği ele alındı.

Cumhurbaşkanı el-Esad önerinin detaylı bir şekilde incelenmesi, buna uygun mekanizmaların belirlemesi, derince ve sorumlulukla tartışılması gereğini belirtti.

Sayın el-Esad ve Musa görüşmelerinde aynı zamanda Arap arenasındaki gündem konuları değerlendirerek, İsrail otoriteleri tarafından maruz kaldığı yahudileştirme planlarına karşı koyma amacıyla Kudüs davasına gerekli önemin verilmesi ve Kudüslülerin direnişlerini her türlü vesileyle destekleme gereğini belirttiler.

Cumhurbaşkanı el-Esad bu konu çerçevesinde, İsrail’in Batı yaka’da Filistinlilere yönelik izlediği soykırım ve onları topraklarından kovma politikasına karşı koyma amacıyla açık bir karar alınması doğrultusunda Arap ve Uluslararası düzeyde acil hareketlenmelerde bulunma gereğini vurguladı.

Düzenlenen seçimlerden sonra Irak’taki durumun da ele alındığı görüşmede, Irak halkına güvenlik ve istikrarı sağlayacak hükümetin en kısa zamanda teşkil edilmesi önemi belirtildi.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban ve Arap Birliği Genel Sekreteri Ofis Müdürü Hişam Yusuf katıldı.

Aynı çerçeve altında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk el-Şara siyasi danışmanının katılımıyla Arap Birliği Genel Sekreteri Musa ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim de Dışişleri Bakanlığında Dış Medya ve Özel Büro Departmanlarının katılımıyla Musa ile bir görüşme düzenledi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Musa gazetecilere yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı el-Esad ile yaptığı görüşmenin Arap alemini meşgul eden tüm konuların yanı sıra Sirte’de düzenlenen 22. Arap Zirvesinin sonuçları ve bu yılın sonlarında düzenlenmesi beklenen olağanüstü Arap zirvesinin gündeminde yer alan bir kısım önemli konuyu da kapsadığını söyledi.

Arap Birliği Genel Sekreteri izlenen temel konuların başında en son olarak İsrail otoritelerinin Filistinlileri topraklarından toplu bir şekilde kovmakla temsil olunan son kararı dahil olmak üzere işgal altındaki topraklarda yaşanan gelişmeler yer aldığını sözlerine ekledi.

Musa İsrail’in uluslararası yasalar karşısında aldığı dokunulmazlığa sınır koyma gereğini belirterek, işgal altındaki topraklarda işgalci ve halk arasındaki ilişkileri izleyen ve düzenleyen uluslararası icraatlar karşısında İsrail’in dokunulmazlık altında kalması durumunda her hangi bir barışı sağlama, gerçek bir Filistin devletini kurma ve İsrail işgali altında yaşayan insanların haklarına saygı duymanın imkansız olduğunu belirtti.

Musa Araplarla barışı sağlamama ve işgal altındaki topraklardan çekilmeyeceğine işaret eden stratejik bir karara sahip olduğuna işaret eden İsrail’in politikasına karşı koyulması gereken icraatlar çerçevesinde Arap ve Filistinli bir çok yetkiliyle temaslarda bulunduğunu dile getirdi.

Genel Sekreter bu sorunu değerlendirme amacıyla yarın Arap birliğinde acil bir toplantı düzenleyeceğini açıklayarak, Şam’a bulunduğu ziyaretinin tüm Arapların birliğini gerektiren bu konuyu tartışmak için önemli bir fırsat teşkil ettiğine dikkat çekti.

Irak konusunda ise Musa, güzel sonuçlar sağlayan son seçimlerden sonraki süreç olmak üzere orada yaşanan durumu yakından izlediklerini söyledi. Aynı zamanda Irakta düzenlenen seçim sonuçlarının Irak halkı ve kamuoyunun mevcut bölünmelerden ve ayırımcılıktan uzak ve tüm Iraklıların çıkarlarına hizmet edecek milli bir çalışma arzusunda olduklarını yansıttığını dile getirdi.

Arap Birliği Genel Sekreteri sayın el-Esad ile görüşmesinde; düzenlenecek olağanüstü zirvede ve Birlik Bakanlar Kurulunun toplantı gündeminde sunulmak üzere Arap Birliğinin restore edilme konusunu incelediklerini söyledi.

Musa Filistin uzlaşmasıyla ilgili bir soruya cevap olarak, Mısır’ın gözetiminde bir uzlaşma sürecinin bulunduğunu, Filistin uzlaşmasının da istisnasız tüm Filistinlilerin sorumluluğunda olduğunu söyledi. Suriye-Mısır ilişkilerine de değinen Musa “Bizler hepimiz bu konuda olumlu gelişmelerin olmasını umuyor ve temenni ediyoruz” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.