HaberlerLatin Amerika

Beşşar Esad, Brezilya ziyaretine başladı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad, Latin Amerika ülkelerine bulundukları gezi turunun üçüncü durağı olarak Brezilya ziyaretine başladılar.

Brezilya yerel saatiyle Salı akşamı resmi ziyarete başlayan el-Esad ve eşini başkent Brezilya’daki ikametgahlarında, ziyaretten büyük sevinçlerini dile getiren çok sayıda Suriyeli gurbetçi karşıladı.

Cumhurbaşkanı el-Esad ziyaretinde, Brezilya Başkanı Luis Inacio Lula da Silva ve devletin üst düzey yetkilileriyle iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Ortadoğu ve Latin Amerika’daki gündem konularını ele alıyor.

Ziyarette aynı zamanda, iki ülke arasındaki ilişkilerde nitelikli bir atak sağlayacak ve işbirliğinde geniş ufuklar açacak bir dizi anlaşmanın imzalanması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı el-Esad ziyareti kapsamında Sao Paulo kentinde Suriyeli gurbetçilerle bir araya gelecek.

El-Esad ve sayın Esma hanıma Brezilya ziyaretlerinde Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban ve Cumhurbaşkanlığı İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Mansur Azzam’dan oluşan resmi bir heyet eşlik ediyor.

Bu arada Cumhurbaşkanı el-Esad Brezilyalı mevkidaşı Lula da Silva ile 2003 yılı Aralık ayında başkent Şam’da görüşmelerde bulunmuş, değişik alanların yanı sıra uluslararası arenalarda işbirliği konularını ele almıştı. Görüşmelerde bunlara ek olarak bölgesel konulara ilaveten bölge ülkeleri ile Latin Amerika ülkeleri arasında ekonomik işbirliği masaya yatırılmıştı.

Bilindiği üzere Suriye ve Brezilya arasında kültürel, öğretim, turizm, spor ve iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında politik görüş alışverişi alanlarında işbirliğini öngören bir dizi anlaşma ve protokol bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.