AsyaHaberler

Beşşar Esad, Faysal ile görüştü

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad, bu gün Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Al Saud’tan iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgenin gündemindeki gelişmeleri içeren sözlü bir mesaj aldı.

Mesajı, Cumhurbaşkanı el-Esad’ın bu gün öğlen saatlerinde kendisini kabulü sırasında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Saud el-Faysal iletti.

Görüşmede mevcut Arap durumu ve Arap sahasındaki sıcak gündemin yanı sıra özellikle Filistin ve Yemen sahasında olmak üzere Arapların karşı karşıya kaldıkları meydan okumaları ele alındı. İki taraf, Suriye ve Suudi Arabistan’ın Yemen’in toprak bütünlüğü, egemenliği ve istikrarına gösterdikleri özeni belirtti.

Cumhurbaşkanı el-Esad ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el-Faysal, Filistinliler arasında ulusal uzlaşma sağlanmasının mutlak bir gereklilik olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı el-Esad, Filistinlilerin saf birliğini garantileyecek bir çözüme yol açacak her hangi bir çabaya Suriye’nin desteğini yineledi.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanı Siyasi ve Enformasyon Müsteşarı Büseyna Şaban, Dışişleri Bakanı yardımcısı Faysal Mikdat, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı Vekili ve Suriye’deki Büyükelçisi hazır bulundular.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el-Faysal görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kral Bin Abdülaziz’den Cumhurbaşkanı el-Esad’a bölgedeki son gelişmelerin yanı sıra bölge sorunlarının çözümü için Araplar arasında daha fazla koordinasyon ve dayanışma yolları çerçevesinde bir mesaj ilettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı el-Faysal, görüşmenin Ortadoğu barış süreci ve İsrail’in bu bağlamda koyduğu engeller dahil olmak üzere bir çok konuyu ele aldığını belirterek, Araplar arasında uzlaşma ve Arap çıkarlarını koruma yönünde çalışmaya anlaşıldığını sözlerine ekledi.

Irak çerçevesinde ise Dışişleri Bakanı el-Faysal, Suriye ve Suudi Arabistan’ın, Irak’ta düzenlenmesi beklenen seçimlerin, bu kardeş ülkenin yaşadığı sorunlara son vermesini temenni ettiklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.