HaberlerOrtadoğuSuriye

Beşşar Esad, Fransa başbakanı ile görüştü

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad akşam üzeri Fransız Başbakanı François Fillon ile Suriye-Fransa arasında ikili ilişkilerin ve özellikle siyasi, ekonomik ve kültürel alanda ulaştığı yüksek aşamayı ve bu ilişkinin imzalanan veya bu ziyaret sırasında imzalanacak olan anlaşmaların uygulanması aracılığıyla ileri bir düzeye taşınması konularını görüştü.

Görüşmede, iki ülke arasındaki var olan ilişkilerin yüksek bir düzeye getirilmesi için ortak siyasi irade ve karşılıklı güven duygusunun yansıması vardı.

Cumhurbaşkanı el-Esad, iki ülke arasında var olan ekonomik projelerin bölgesel ekonomik işbirliğinin çekirdeğini oluşturması gerektiğini belirtti.

Görüşmede ayrıca bölgedeki son gelişmeler ve özellikle işgal altındaki Filistin davasıyla ilgili konular ele alındı.

Görüşmede, şuanda durmuş olan barış çalışması konusu ele alınarak Cumhurbaşkanı el-Esad, Suriye’nin uluslararası kanunların uygulanması ilkesine dayanan adil ve kapsamlı barış çağrısında bulunduğunu belirterek, sadece barışın tek başına bölgeye güvenliğin ve istikrarın gelmesinde güvence olduğunu söyledi.

El-Esad, barışın gerçekleşmesi için gerçekçi bir iradeye sahip olunması gerektiğini ve İsrail’in bu iradeden yoksun olduğunu belirterek, Avrupa ülkelerinin, İsrail’i barışın gereksinimlerini karşılaması için etkin bir rol oynamaları gerektiğini vurguladı.

Barışın gerçekleşmesinde Türkiye’nin oynadığı önemli role işaret eden el-Esad, Fransa’nın da bu konuda destekleyici bir rol oynaması gerektiğini belirtti.

Diğer yandan Fillon, ülkesinin Suriye-Fransa arasındaki ikili ilişkileri ve Suriye-AB ile olan ilişkilerini pekiştirme arzusunda olduğunu belirterek, Suriye’nin bölgede önemli bir konuma sahip olduğunu ve bölgenin sorunlarının çözülmesinde Suriye-Fransa arasında koordinasyonun sürekli sağlanmasının gerektiğini ifade etti.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Müsteşarı Buseyna Şaban, İletişim ve Telekomünikasyon Bakanı İmad El-Sabuni, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa İdari Müdürü Abdülfettah Ammura, Suriye’nin Fransa Büyükelçisi Lemya Şekkur ve Fransa’nın Suriye Büyükelçisi Eric Chevalier’in yanısıra Fransa Başbakanı’na eşlik eden heyet de katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (48) içerik yüklenmiştir.