HaberlerOrtadoğuSuriye

Beşşar Esad: Halkı temsil etmeyenlerle diyalog çözüm sağlamaz

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, El Menar tv muhabiri ile yaptığı söyleşide Siyasi çözümden katinin ne olduğuna ilişkin soruya cevabında ; kendisinin ‘siyasi çözüm’ yerine ‘siyasi süreç’ terimini daha doğru bulduğunu belirtti.

Çözümün bir dizi ekseni olduğuna işaret eden el Esad; bu eksenlerden birinin de terörle mücadele olduğunu belirtti. El Esad krizin başında nedenin siyasi olduğunun öne sürüldüğüne dikkat çeken el Esad; bunun doğru olmadığını bilmesine rağmen devletin bu yönde bir dizi adım attığını hatırlattı.

El Esad devletin bu bağlamda anayasayı değiştirmekten ekonomik reformlara kadar bir dizi adımlar attığını, fakat her defasında yeni iddialarda bulunduklarını söyledi. Şimdi ise çözüm için siyasi güçlerle diyalog gereğinin öne sürüldüğünü belirten el Esad; Suriye’nin bunu da kabul ettiğini söyledi. El Esad fakat Suriye’nin bu diyalogda gerçekten Suriye halkını temsil eden siyasi güçlerin olmasını talep ettiğini, çünkü halkı temsil etmeyenlerle diyalogun çözüm sağlamayacağını belirtti.

Sözlerine devam eden el Esad siyasi süreç ve siyasi diyalogun sadece krize çözüm sağlamak için değil, aynı zamanda Suriye’yi geliştirmek ve kalkındırmak için gerekli olduğunun altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.