HaberlerOrtadoğuSuriye

Beşşar Esad: Her Arap, Arap olmadığı gibi her Müslüman da Müslüman değildir

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, El Menar tv muhabiri ile yaptığı söyleşide Suriye vatandaşının Araplık ve Arap ulusalcılığı konusunda yaşadığı hayal kırıklığı ve bu konudaki gerekçeleri konusunda ise, koşulların vatandaşı Araplığı lanetlemeye ve reddetmeye, gerçek Araplık ile bazı gerçeklerin arkasına saklanan Araplar arasındaki farkı görmemeye ittiğini söyleyerek “ tüm vatandaşların Arap olduğunu zannetmekteler. Fakat kalpleri, akılları, tüm duyguları ve çıkarlarıyla bu bölgenin çok uzağında farlı bir konumdalar tamamıyla geçmişte ve pek çok bölgede yaşandığı gibi İslam’ı kullanan Müslüman Kardeşler ve diğer radikal İslamcı terör gruplarıyla gerçek İslam’ı birbirine karıştırma hatasına düşüldü. İslam ya da Müslüman kelimesini kullanan herkesin gerçek Müslüman olduğunu sandılar” dedi.

El Esad, Araplığın vazgeçilmez bir kimlik olduğunu, düşmanın kimliğimizi inkar etmemizi istediğini, davanın ve sürdürülen savaşın özünün rejimlerin düşürülmesi hedefi taşımadığını, bunun sadece bir aşama ve araçtan ibaret olduğunu belirtti.

“Asıl hedefleri kimliğimize darbe indirmektir ve biz bu düşünceye ulaştığımız zaman düşmanımıza askeri müdahaleye ya da teröristlere ihtiyaç duymayacakları bir hediye sunmaktayız” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.