AsyaHaberlerLübnanOrtadoğu

Beşşar Esad ile Mişel Süleyman görüştü

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın 12 Kasım Perşembe günü Lübnan Başkanı Mişel Süleyman ile yaptığı görüşme, iki ülke arasındaki ilişkiler ve bu ilişkileri tüm alanlarda geliştirme imkanlarını ele aldı.

İki taraf, Suriye ve Lübnan arasındaki ilişkilerin vardığı düzeyden rahatlıklarını ifade ederek, ortak önem taşıyan konularda koordinasyon ve görüş alışverişini sürdürme azimlerini belirtti. Aynı zamanda iki ülke arasındaki dayanışma ilişkilerini, iki kardeş halkın çıkarları ve beklentileri düzeyine geliştirmede çabalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Görüşmede bunların yanı sıra, başta kurulan ulusal birlik hükümeti olmak üzere Lübnan’ın tanık olduğu olumlu gelişmeler gözden geçirildi.

Başkan el-Esad, Lübnan’ın güvenlik ve istikrarının temelini oluşturan Lübnan uzlaşmasının pekiştirilmesi amacıyla diyalogun sürdürülmesi fırsatının değerlendirilmesi gereğini belirtti.

Kendi tarafından Lübnan Başkanı Süleyman, Suriye ile ayrıcalıklı ilişkilerin Lübnan’ın çıkarına olduğunu vurgulayarak, bölge ve iki kardeş ülkenin çıkarları doğrultusunda ikili ilişkileri geliştirmede çabalarını sürdüreceğini belirtti.

Başkanlar el-Esad ve Süleyman, toplantılarında ayrıca bölge ve uluslararası konulara değindiler.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.