HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Beşşar Esad ile Mutteki görüştü

Suriye Cumhurbaşkanı el-Esad bugün, İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile İran ve Suriye’yi birbirine bağlayan güçlü ilişkilerin yanı sıra bu ilişkileri değişik alanlarda daha fazla pekiştirme ve ufuklarını açmada ortak isteği görüştü.

Görüşmede aynı zamanda, Suriye ve İran’ın yanı sıra bölgedeki tüm ülkelerin çıkarlarına hizmet edecek şekilde iki ülke arasındaki koordinasyon ve görüş alışverişinin sürdürülmesi konuları ele alındı.

Bölge ve dünya gündemlerinin masaya yatırıldığı toplantıda ayrıca, uygulanan insanlık dışı abluka nedeniyle Gazze Kesiminde Filistinlilerin yaşadıkları dramatik acılara sınır koyma gereği ve tüm Filistinlilerin saflarını birleştirme önemi belirtildi.

Irak’taki durumlar çerçevesinde ise Cumhurbaşkanı el-Esad ve İran Dışişleri Bakanı Mutteki, beklenen seçimlerin Irak’ta güvenlik ve istikrarın hareket noktasını oluşturmasında umutlarını dile getirdiler. Aynı zamanda bu seçimlerin Irak halkının birliğini sağlaması temennisinde bulunarak, çünkü tüm bunların Irak ve tüm bölgeye olumlu yansımalarda bulunacağını kaydettiler.

Görüşmeye Cumhurbaşkanı Yardımcı Vekili Muhammed Nasif, Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Arnus, Mütteki’ye eşlik eden İranlı heyet ve İran’ın Şam Büyükelçisi katıldı.

Aynı çerçeve altında Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim İranlı mevkidaşı Mütteki ile bir araya geldi.

Bu arada Cumhurbaşkanları Beşşar el-Esad ve Mahmut Ahmedinecad, geçen Kasım ayında İstanbul’da düzenlenen ekonomi zirvesi kapsamında bir araya gelmişlerdi. El-Esad ve Ahmedinecad görüşmede, iki dost halkın yanı sıra bölge ve tüm İslam aleminin çıkarlarına hizmet edecek şekilde aralarındaki işbirliği ve koordinasyonu sürdürme azimlerini belirtmişlerdi.

Cumhurbaşkanı el-Esad, geçen Ağustos ayının 19’unda Tahran’a bir ziyarette bulunmuş, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ile görüşmelerde bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.