HaberlerOrtadoğuSuriye

Beşşar Esad, İspanya dışişleri bakanı ile görüştü

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bu gün İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile bölgenin gündem konularının yanı sıra duraksayan barış süreci ve gelecekteki ufuklarını görüştü.

Cumhurbaşkanı el-Esad görüşmede İsrail’in barış sürecinde ciddi olmadığını, çünkü tüm gerçeklerin İsrail’in Ortadoğu bölgesini barışa değil de, savaşa sürüklediğini göstermekte olduğunu belirtti.

Suriye ve İspanya arasına değişik alanlarda tarihi ve ayrıcalıklı bağların de ele alındığı görüşmede bu bağların Akdeniz ülkeleri ve halkları arasındaki iletişimi pekiştirmede oynadığı önemli role işaret edildi. Aynı zamanda bu süreç içinde İspanya’nın dönem başkanlığını yaptığı AB ve Suriye arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde katkısı olacağına dikkat çekildi.

İspanya Dışişleri bakanı Moratinos, ülkesinin dönem başkanlığı sürecinde Ortadoğu davalarının AB’nin öncelikleri arasında yer alacağına işaret ederek, bölgeyi ilgilendiren değişik konularda Suriye ve İspanya arasındaki koordinasyon ve görüş alış-verişinin önemini vurguladı.

Moratinos Ortadoğu bölgesinde barış ve istikrarın sağlanmasında Suriye’nin oynadığı olumlu role takdirlerini dile getirdi.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Müsteşarı Dr Buseyna Şaban, Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdulfettah Ammura, İspanya’nın Suriye Büyükelçisi ve Moratinos’a eşlik eden heyet katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.