HaberlerOrtadoğuSuriye

Beşşar Esad karşıtları için siyonist şarkıcı 3 özel şarkı besteledi

Esad’ı devirmek isteyenlerin nereden bu gazı ve desteği aldıkları her gün daha da netkeşiyor.İsrail şarkısı, Suriye’de muhalefetin müziği oldu

İsrailli şarkıcı Amir Benayoun’un tamamı Arapça şarkılardan oluşan yeni albümündeki üç şarkının, Suriyeli muhaliflerin talebi üzerine yazıldığı ortaya çıktı. Muhaliflerin ne kadar Müslüman ve ne kadar “İsrailsever” oldukları bir kez daha bütün çıplaklığıyla gözler önüne serilirken, haberin Yahudi medyalarda da bir “zafer” gibi lanse edilmesi mide bulandırdı.

Benayoun’un muhalifler için yazdığı ve isyancılara ithaf ettiği şarkılardan “Zini” isimli parça, şimdiden Youtube’da hit olduğu gibi, Suriye’deki muhalefetin lideri şarkıyı Facebook sayfasında paylaşıyor.

Şalom’un haberine göre, Tevrat’ta bulunan “Kohelet” bölümündeki sözler üzerine bestelenen şarkılar, Benayoun’un Cezayir asıllı babası Maxim’in yardımlarıyla Arapça olarak yazıldı. Bunun ardından İsrailli DJ Noy Alooshe’nin yaptığı ‘Zenga Zenga’ remiksi internette çok sansasyon yaratarak, Libyalı dictator Muammer Kaddafi karşıtlarının resmi olmayan marşı haline gelmişti. Bu örnekten yola çıkan Suriyeli muhalifler Benayoun’a kendi protestoları ve eylemleri için benzer bir çalışma yapması teklifini götürdüler. Teklifin şarkıcıya iletilmesinde aracılık yapan Negev ve Galile’nin Geliştirilmesinden Sorumlu Devlet Bakanı Eyüb Kara, Benayoun’un Suriye’de çok tanınan bir sanatçı olduğunu ve şarkılarının Arapçaya çevrilmesi yönünde daha önce de pek çok teklif aldığını belirtti.

Benayoun, bu teklifin ardından albümüne üç yeni parça daha ekleyerek, Kara’nın Türkiye ziyareti sırasında görüştüğü Suriyeli muhalif gruplara teslim etmesini sağladı. Bunu takip eden süreçte, albümdeki “Zini” isimli parça, hükümet karşıtı protestolarının adeta marşı haline geldi. Birleşik Arap Emirliklerinden ‘akhbarlarab’ isimli Youtube kullanıcısı, bu şarkıyla beraber Suriye Devlet Başkanı Esad’ın protestoları bastırmada kullandığı şiddeti gösteren görüntülerle yaptığı klibi internete koydu ve videonun bin beş yüzün üzerinde ziyaretçi tarafından izlendiği kaydedildi.

Bu albümüyle İsrail’deki Arap gençlerini hedef aldığını söyleyen sanatçı, geçtiğimiz hafta Jerusalem Post’a verdiği demeçte, İsrail’in de içinde bulunduğu durumun Allah’ın izniyle anlaşılacağını ve kendisiyle aynı dinden olmadığı halde kendisinden yardım isteyen bu insanların, liderlerinden ne kadar farklı olduklarını gösterdiklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (23) içerik yüklenmiştir.