HaberlerLübnanOrtadoğu

Beşşar Esad, Mişel Aun ile görüştü

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bu gün öğleden önce Lübnan Parlamentosunda Reform ve Değişim Grubu Başkanı Mişel Avn ile bir araya geldi.

Görüşmede özellikle Lübnan Ulusal birlik hükümetinin kurulması olmak üzere Lübnan sahasının tanık olduğu olumlu gelişmelerin yanı sıra iki kardeş ülke arasında gelişen ilişkiler ele alındı. Aynı zamanda ikili işbirliğini iki kardeş ülke halklarının çıkarları doğrultusunda tüm alanlarda geliştirme yoluyla Suriye-Lübnan ilişkilerinin örnek bir hale gelmesi ve sağlamlaştırılması gereği belirtildi.

Cumhurbaşkanı el-Esad, general Avn’un Lübnan’ın çıkarlarını her şeyin üstünde tutarak Lübnan sahasında oynadığı ulusal rol, ulusal birliğin sağlanmasına harcadığı büyük çabalar ve Lübnan ile Suriye arasında güzel ve sağlam ilişkilerin kurulmasına gösterdiği özeni övdü.

Avn: Suriye Yönetiminin, Lübnan’ın Birliği, Egemenliği ve Bağımsızlığına Göstediği Özeni Takdir Ediyoruz ve Kendi tarafından general Avn, cumhurbaşkanı el-Esad’ın Lübnan’dan yana takındığı tutumlar, Lübnanlıların uzlaşmaya vardığı tüm konulara desteği ve Suriye’nin Lübnan’ın çıkarlarını ve birliğini koruyacak davalardan yana politikasına büyük takdirini dile getirdi. General Avn Suriye yönetiminin Lübnan ile ilişkilerini sürekli bir şekilde iki kardeş ülke ve halklarının çıkarları doğrultusunda geliştirmeye çalıştığını, Lübnan’ın egemenlik, bütünlük ve birliğini desteklediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı el-Esad ile Avn arasında yapılan görüşmede aynı zamanda Arap ve uluslararası sahadaki son gelişmeler tartışılarak, Arap haklarının zaferi ve Filistin davasında uluslararası desteği sağlama amacıyla kardeş ve bölge ülkeleri arasında koordinasyonun sürdürülmesi önemi vurgulandı. Bunun yanı sıra İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği cinayetlere sınır koyulması gereği belirtildi.

Ardından Cumhurbaşkanı el-Esad Lübnan Parlamentosunda Değişim ve Reform grubu Başkanı general Mişel Avn’ın onuruna yemek töreni düzenledi.

Şaban: Avn’un Tutumları Suriye Tarafından Büyük Bir Takdirle Karşılanıyor

Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Enformasyon Müsteşarı Büseyna Şaban Avn ve el-Esad görüşmesinden sonra basına yaptığı açıklamada, buluşmanın Lübnan sahasındaki son gelişmeler, bölgedeki durum ve iki kardeş halkın çıkarları doğrultusunda gelişen Suriye-Lübnan ilişkileri çerçevesinde odaklandığını söyledi.
Şaban, genel bir şekilde bölgesel durumun değerlendirildiğini, aynı zamanda Arap haklarının çıkarları doğrultusunda Suriye ve Lübnan’ın harcadığı çabalar ele alındığını, Arap haklarına destek verecek uluslararası seslerin sağlanması ve İsrail’in Filistin halkına karşı süregelen kanlı cinayetlerine sınır koyulması çabalarının tartışıldığını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığı müsteşarı, general Avn’un takındığı ulusal tutumlar ve harcadığı çabaların her zaman Lübnan’ın ulusal çıkarlarına hizmet ettiğini, tüm bunların da Suriye tarafından takdirle karşılandığına işaret etti.

Cumhurbaşkanının seçilmesi ve ulusal hükümetin teşkil edilmesinden sonra Lübnan’da büyük ilerlemelerin sağlandığını varsayan Şaban Suriye-Lübnan ilişkilerinin parlak bir geleceği olmasında umutlarını dile getirdi. Şaban, bunun yanı sıra Lübnan’daki güvenlik ve istikrarınh şüphesiz iki ülke ve halklarının çıkarlarına hizmet ettiğini belirterek iki kardeş ülke arasındajki ilişkilerin sürekli gelişmesini temenni etti.

Bilindiği üzere Lübnan Parlamentosunda Değişim ve Reform Grubu Başkanı Mişel Avn geçen yılın Aralık ayında Suriye’ye bir ziyarette bulunmuş, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad ile yaptığı görüşmelerde iki kardeş ülke arasındaki konular ve ikili ilişkileri görüşmüştü.

Görüşmede iki taraf aynı zamanda iki kardeş halkın çıkarları doğrultusunda Suriye-Lübnan ilişkilerinin sürekli geliştirilmesinde ortak istek dile getirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (64) içerik yüklenmiştir.