HaberlerOrtadoğuSuriye

Beşşar Esad, Moritanya dışişleri bakanı ile görüştü

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad dün Moritanya Başkanı Muhammed Veled Abdülaziz’den iki ülke arasındaki ilişkiler ve Arap sahasındaki son gelişmelerle ilgili bir mektup aldı.

Cumhurbaşkanı el-Esad, mektubu ileten Moritanya Dışişleri Bakanı el-Naha Hamdi Veled Miknas’la yaptığı görüşmede Arap zirve hazırlıkları ve Arap ortak çalışmasına olumlu şekilde yansıyacak kararlar alınması amacıyla zirveye iyi hazırlanma gerekliliğini inceledi. Cumhurbaşkanı el-Esad, Suriye-Moritanya arasında iletişimin ortak davalara hizmet edecek şekilde pekiştirilmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

El-Esad ve El Miknas görüşmede Filistin topraklarındaki son gelişmeleri, İsrail işgalinin Filistinlilere karşı devam eden saldırıları ve bu saldırılara sınır koymak amacıyla bütün alanlarda harekete geçme zorunluluğu ele aldılar.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Enformasyon Danışmanı Buseyna Şaban, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal el-Mikdat ve Dışişleri Bakanlığı Arap Vatanı Departman Müdürü ve Moritanyalı Bakana eşlik eden heyet katıldı.

Hatırlanacağı üzere Moritanya Başkanı geçen ay Cumhurbaşkanı El-Esat’tan iki kardeş ülke ilişkileri ve Arap dayanışmasını pekiştirme konularını içeren bir mektup almış, mektubu Cumhurbaşkanı yardımcısı Faruk el-Şara iletmişti.

Moritanya Dışişleri Bakanının ziyareti bu yıl içinde Suriye’ye düzenlediği ikinci ziyaret sayılıyor.

Moritanyalı Bakan SANA’ya yaptığı açıklamada görüşmede Arap durumuna ilişkin Cumhurbaşkanı el-Esad’ın görüş ve analizini dinlediğini söyleyerek, Arap durumunu geliştirme, ortak dayanışmayı güçlendirme, milli çıkarları ve hakları savunmada Suriye’nin tutumlarını takdirle karşıladığını ifade etti.

Moritanya Dışişleri Bakanı ayrıca görüşmede Moritanya’daki gündem konuları ve hükümetin yaşam koşullarını geliştirme amacıyla harcadığı çabalar konusunda Cumhurbaşkanı el-Esad’a bilgi aktardığını sözlerine ekledi.

Suriye-Moritanya ilişkilerini sağlam ve güçlü olarak nitelendiren Dışişleri Bakanı Bint Miknas, bu ilişkilerin gelecekte iki ülke halklarının çıkarları doğrultusunda pekişeceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.