HaberlerLübnanOrtadoğuSuriye

Beşşar Esad, Saad Hariri ile görüşme yaptı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad dün akşam Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri ile iki kardeş ülke ve halkları arasındaki tarihi ilişkilerin derinliğini belirten ayrıcalıklı ilişkileri masaya yatırdı.

Suriye ve Lübnan arasındaki işbirliğinin tüm alanlarda ve düzeylerde geliştirilmesi yollarının ele alındığı görüşmede, el-Esad ve el-Hariri ikili işbirliği düzeyinde atılan adımların sürdürülmesine azimlerini belirtiler. Aynı zamanda iki ülke kardeş halklarına ek olarak tüm Arap milletinin çıkarlarına hizmet edecek şekilde aralarındaki görüş alışverişi ve koordinasyonu sürdürmede ortak isteklerini vurguladılar.

El-Esad ve Lübnan Başbakanı, geçen ay sonlarında Cumhurbaşkanı el-Esad, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Al Suud ve Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman arasında Beyrut’ta düzenlenen üçlü zirvesinin olumlu yansımalarını incelediler. Bu bağlamda el-Hariri, bu zirvenin Suriye ve Suudi Arabistan’ın Lübnan’ın ulusal birliğine desteklerini kanıtlamakta olduğuna vurgu yaptı.

Görüşmede aynı zamanda Lübnan sahasındaki son gelişmeler masaya yatırılırken, Cumhurbaşkanı el-Esad askıda kalan sorunların çözümünde diyalog ve sakinlik yönteminin kullanılması gereğine dikkat çekti. El-Esad ayrıca, ulusal uzlaşmanın pekiştirilmesi ve direnişin desteklenmesi öneminin altını çizerek, bunların Lübnan’ın gücünü arttıracağını ve meydan okumalara karşı onu koruyacağına vurgu yaptı.

Görüşmede aynı zamanda bölge ve uluslararası arenadaki gündem konuları değerlendirildi.

Ardından Cumhurbaşkanı el-Esad, Lübnan Başbakanı el-Hariri’yi sahur yemeğine davet etti.

Bu arada Cumhurbaşkanı el-Esad geçen ayın sonlarında Suudi Arabistan Kralı Bin Abdülaziz Al Suud ile Lübnan’a ziyarette bulunmuş Cumhurbaşkanı Süleyman ile düzenledikleri üçlü zirvede Lübnan ulusal birliğinin yanı sıra istikrarının pekiştirilmesi ve dış tehlikelerden uzak tutulması gereğine vurgu yapılmıştı.

Aynı zamanda bölgeye karşı hazırlanan komplolardan korunmasıyla birlikte mezhebi ve her türlü fitnelerden korunması öneminin altı çizilmişti.

Cumhurbaşkanı el-Esad Lübnan Cumhurbaşkanı Süleyman ile görüşmesinde ise, Lübnan ulusal birliğinin korunmasına ilaveten, istikrarı ve gücü ve meydan okumalara karşı savunmasının pekiştirilmesi gereğine vurgu yapmıştı.

Cumhurbaşkanı el-Esad ve Lübnan Başbakanı el-Hariri geçen Temmuz ayının 19’unda Şam’da bulundukları temaslarda Suriye ve Lübnan arasında imzalanan anlaşmaların pratiğe dökülmesi yollarını masaya yatırmışlardı.

Suriye geçen Temmuz ayının 18’inde Lübnan ile değişik alanlarda 18 işbirliği anlaşması, protokolü ve mutabakat metnine imza atmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.