OrtadoğuSuriye

Beşşar Esad: Şam’ın Doha’nın önerisini reddetmesi, krize neden oldu

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’nin Katar’ın doğal gaz boru hattı döşeme önerisini reddetmesinin 2011 yılında savaşın başlamasının önemli faktörlerinden biri olduğunu belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Esad , İtalyan “İl Giornale” gazetesine yaptığı açıklamada Şam’ın Doha’nın bu önerisini reddettiğine işaretle “bize aleni olarak önerilmedi, fakat sanırım buna yönelik bir plan vardı. Suriye’de biri kuzeyden güneye diğeri doğudan batıya Akdeniz’e kadar uzanacak iki boru hattı geçmesi planlanıyordu. Bu boru hattı İran üzerinden Irak’tan geçecekti. Bu boru hattını doğudan batıya doğru döşemeye hazırlanıyorduk. ” diye konuştu.

Suriye’nin politikalarına karşı olan birçok ülkenin Suriye’nin enerji merkezi olmasını istemediğine değinen Esad, “ bu, savaşın başlamasına neden olan faktörlerden biri. Fakat kuzeyden güneye uzanan boru hattı ve Katar’la ilgisi bize doğrudan önerilmedi” dedi.

Suriye Devlet Başkanı ayrıca, Avrupalı yetkililerin teröre verdikleri desteği kesmeleri ve Suriyelilerin Avrupa’ya gitmelerine neden olan ekonomik ambargoyu kaldırmaları gerektiğini belirtti.

Suriye Devlet Başkanı “Suriyelilerin büyük çoğunluğunun savaştan sonra yeniden doğacak olan ülkelerine döneceğine inanıyorum” dedi.

Esad, Suriye toplumunun terörün yok edilmesiyle birlikte savaştan önceki topluma göre daha güçlü olacağına dikkat çekerek, Suriyelilerin yaşadıklarından iyi bir ders çıkardıklarının altını çizdi.

Yanlış politikalarından dönmeleri halinde Batılılarla işbirliğine olumlu bakacağını belirten Esad, Hıritiyanlar’ın Suriye’deki etkin rolüne vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.