HaberlerLübnanOrtadoğuSuriye

Beşşar Esad: Suriye halkı Golan Tepeleri’nde yeni bir cephe açılmasını çok istiyor

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, hava saldırısı düzenlemesi durumunda İsrail’e karşılık vereceklerini söyledi. Esad, “İsrail’e stratejik bir cevap vermeliyiz” dedi.

Lübnan’da yayın yapan El Manar televizyonuna konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İsrail’e karşı Golan Tepeleri’nde savaş başlatmak için “halk baskısı” olduğunu söyledi.

“İsrail sınır ihlali yaptı, biz de cevap verdik” diyen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, “Ama geçici cevapların bir etkisi yok. Eğer İsrail’e bir cevap vermek istiyorsak, stratejik bir cevap vermeliyiz. Halkın desteğine göre yeni bir cephe açılabilir. Açıkçası Golan Tepeleri’nde yeni bir cephe açılması konusunda açık bir baskı ile karşı karşıyayız” dedi.

Ülkesinin Rusya’nın S-300 hava savunma sistemlerini almış olabileceğine de işaret eden Beşşar Esad, “Rusya, Suriye’ye silah sağlamakta kararlı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Moskova ziyareti bunu engelleyemez. Rusya ile yaptığımız anlaşma gerçekleşecek, bir kısmı gerçekleşti bile” şeklinde konuştu.

İsrail, Rus hava savunma füzelerini, güvenliğine karşı ciddi bir tehdit olarak göreceğini açıklamıştı.

Esad, Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen El Manar televizyonu ile mülakatında, kabul edilemez bir ön koşul konmaması durumunda hükümet yetkililerin, ABD ile Rusya tarafından desteklenen ve Cenevre’de düzenlenecek olan Suriye barış konferansına katılacaklarını da söyledi.

İsrail stratejik önemdeki Golan Tepeleri’ni 1967 savaşı sırasında işgal etmiş ve bölgeyi 1981 yılında topraklarına katmıştı.

Barış anlaşması imzalamayan korsan İsrail ile Suriye, 1948 yılından bu yana kağıt üzerinde savaşta görünüyor. Ancak, iki ülke arasındaki sınır son yıllarda oldukça sakindi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.