HaberlerOrtadoğuSuriye

Beşşar Esad, Suudi Arabistan dışişleri bakanı ile görüştü

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın dün Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Saud el-Faysal ile görüşmesi iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkileri ve ileri işbirliğinin vardığı düzey konularına odaklandı.

Arap sahasındaki gündem konularının da işlendiği görüşmede, bu ayın sonlarında Libya’da düzenlenmesi beklenen Arap Zirvesinin başta işgal altındaki Kudüs olmak üzere Arapların cevheri konularından yana güçlü ve etkili kararlarla sonuçlanması gereği belirtildi.

Görüşmede bunların yanı sıra İsrail’in süregelen düşmancıl saldırıları ve uygulamaları gölgesinde işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan durumlar ele alınırken, İsrail’in Ortadoğu bölgesinde barış ve istikrarın sağlanmasını istemediğini kanıtlayan bu uygulamaların uluslararası kamu oyu önünde açığa çıkarılmasının yanı sıra tüm bunlara sınır koyulması amacıyla koordinasyonun sürdürülmesi önemi vurgulandı.

Görüşmede Cumhurbaşkanı el-Esad ve Suudi Dışişleri bakanı ayrıca uluslararası arenalarda Filistin ve Arapların tutumlarını güçlendirme amacıyla tüm Filistinliler arasında uzlaşmanın sağlanması gereği vurgulandı.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Müsteşarı Buseyna Şaban, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el-Mikdat, Dışişleri Bakanlığında Arap Ulusu Departmanı, Suudi Arabistan Dışişleri Asistanı ve Suudi Arabistan’ın Şam Büyükelçisi hazır bulundular.

Cumhurbaşkanı el-Esad bu ayın 8’inde Prens Abdülaziz Bin Abdullah Bin Abdülaziz’i kabulü sırasında Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Al Saud’tan iki kardeş ülke arasındaki ayrıcalıklı ilişkilerin yanı sıra bölgenin gündem konularına ilişkin bir mektup teslim almıştı.

Bu arada Suriye ve Suudi Arabistan, iki ülke Yüksek Karma Komisyonunun bu ayın 7’sinde düzenledikleri dönem toplantıları bitiminde bir dizi anlaşma ve protokole imza attılar.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Şubat 2024 (26) içerik yüklenmiştir.