HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Beşşar Esad: Teröre Karşı Bu Başarılar Halkın İradesini Somutlaştırıyor

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün İran Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ansari ve ona eşlik eden heyeti kabul etti.

Suriye ve İran arasındaki stratejik ilişkilerin iki ülke ve halklarının yanı sıra tüm bölgenin çıkarları doğrultusunda gerçekleştirdiği başarıların önemine dikkat çekilen görüşmede; bu ilişkileri sürdürme ve pekiştirmede ortak çabaları sürdürme üzerinde görüş birliği kaydedildi. İki taraf bu stratejik ilişkilerin bölgede önemli ve temel bir istikrar faktörü teşkil ettiğine dikkat çekti.

Görüşmede Suriye topraklarının büyük çoğunluğunun terörden kurtarılmasıyla Suriye ve halkına karşı yürütülen savaşa son verecek siyasi düzeyde ilerleme açısından olumlu bir ortam temin ettiğine dikkat çekti. Terörü destekleyen bir kısım devletlerin siyasi süreci sabote etmeye devam ettiklerinin kaydedildiği görüşmede; bu devletlerin dayatmaya çalıştıkları önkoşullar ve izledikleri politikaların siyasi süreci ilerletme ve savaşa son verme çabalarını engellediği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı el Esad; Dera ve kırsalında gerek askeri operasyonlar gerekse uzlaşma çabalarıyla teröre karşı kaydedilen başarıların Suriye halkının sağlam iradesi ve yurtseverliğini somutlaştırdığını belirtti. El Esad Suriye ordusunun destekçi ve müttefik güçlerle işbirliği içinde vatan topraklarının her karışını terör ve işgalden kurtarma azim ve kararlılığında olduklarını vurguladı.

Konuk heyet başkanı Ansari Suriye ordusunun Dera ve kırsalında terör ve destekçilerine karşı kaydettiği üstün başarı ve zaferlerden dolayı Suriye’yi yönetim ve halk olarak kutladı.

Uluslar arası meseleler konusunda ise el Esad ve Ansari; bir kısım devletlerin uluslar arası meselelerde kararları hegemonyalarına almaya çalıştıklarını, bunun da dünya ve halklarının güvenlik istikrarına en büyük tehlikeyi teşkil ettiğinin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.