AvrupaHaberler

Beyaz Rusya: İran ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz

Minsk’te İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Danışmanı ile görüşen Beyaz Rusya Cumhurbaşkanlığı Bürosu yetkilisi Vilademir McKay, Beyaz Rusya’nın stratejisinin İran ile ilişkilerini geliştirilmesi yönünde olduğunu ve buna önem verdiğini belirtti.

Mckay “Beyaz Rusya devleti dış politikasında tüm alanlarda İran ile karşılıklı kârlı iş birliğini geliştirme politikasını sürdürüyor. İki ülkenin siyasi ilişkileri, uluslar arası önemli konularda bakış açısının aynı olmasıyla üstün bir konumdadır. Minsk ve Tahran uluslar arası kurumlarda aktif şekilde katılıyor. İki ülke yabancı güçlerin baskısı altında bulunuyor ve bu yüzden bağımsız dış politikanın uygulanması için ağır bedeller ödüyorlar” dedi.

Görüşmede İsfendiyar Rahim Meşayi de iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi düzeyde olduğuna işaret ederek ikili ilişkilerde mevcut kapasitelerin kullanılmasını istedi.

Meşayi, Beyaz Rusya’nın karşılıklı kârlı iş birliği yönündeki tutumunu sıcak karşılayarak bunun her iki ülkenin yararına olacağını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.