HaberlerOrtadoğuSuriye

Beyaz Rusya Meclis başkanı, Suriye’yi ziyaret ediyor

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bu sabah Beyaz Rusya Parlamento Başkanı Vladimir Andreichenko iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin yanı sıra değişik alanlarda yeni ufuklar açmakla bu ilişkileri geliştirmede iki ülke yönetimlerinin isteğini inceledi.

Görüşmede Suriye ve Beyaz Rusya arasındaki ilişkilerin özellikle endüstri, ticaret, yatırım ve öğretim alanlarında ortak projeler ve işbirliğiyle geliştirilmesi isteği belirtilirken iki tarafın çıkarları doğrultusunda deneyim alış verişinde bulunulmak üzere Suriye ve Beyaz Rusya yasama kurumları arasında karşılıklı ziyaretlerin yapılması önemi ifade edildi.

Cumhurbaşkanı el-Esad Beyaz Rusya’nın özellikle Filistin davası olmak üzere İslam davalarına destekleyici tutumlarını övdü.

Kendi tarafından Andreichenko, Suriye’nin ülkesinin davalarından yana tutumları ve Ortadoğu bölgesinde adil ve kapsamlı barışın sağlanmasından yana harcadığı büyük çabaları takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Görüşmeye Halk Meclisi Başkanı Dr. Mahmut el-Ebraş, Beyaz Rusya’nın Suriye Büyükelçisi ve Andreichenko’ya eşlik eden heyet katıldı.

Beyaz Rusya Parlamento Başkanı Andreichenko yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı el-Esad ile görüşmesinin iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri aktifleştirmenin yanı sıra ticari ilişkilerin güçlenmesi önünde yeni ufuklar açma ve ortak ekonomik ve endüstriyel işbirliği projelerini izleme çerçevesinde odaklandığını söyledi.

Andreichenko görüşmede aynı zamanda Suriye ve Beyaz Rusya Parlamentoları arasında ilişkileri aktifleştirmeye ek olarak iki ülkenin uluslararası platformlardaki tutum birliğine değinildiğini kaydetti.

Beyaz Rusya Parlamento Başkanı ayrıca iki tarafın gelecekte aralarında imzalayacakları bir dizi anlaşmanın hazırlığında olduklarına dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.