AvrupaHaberler

Beyaz Rusya: Suriye bizim temel ortağımızdır

Beyaz Rusya Başkanı Alexander Lukaşenko Suriye’nin Ortadoğu’da Beyaz Rusya’nın temel ortağı olduğunu ve Suriye aracılığı ile bu önemli bölgenin ülkeleriyle çalışabileceklerini belirtti.

Başkan Lukaşenko, dün Suriye Halk Meclisi Başkanı Mahmut el-Ebraş’ı kabulü sırasında iki ülke arasında gelişen ayrıcalıklı ilişkilere işarete ederek, Beyaz Rusya’nın Suriye’ye eski bir dost, önemli bir ortak, etkili ve uluslararası alanda saygın bir konuma sahip bir ülke olarak baktığını kaydetti. Aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkilerin karşılıklı saygı üzerinde yapılandığını ve ilişkilerin sürekli bir şekilde tüm alanlarda geliştirilmesine gösterilen önemle ayrıcalık kazandığını dile getirdi.

Beyaz Rusya Başkanı iki ülke politikalarının dış baskı ve dayatmalara karşı koymanın yanı sıra bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü korumakla özetlenebileceğini ifade etti.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmenin iki ülke ve halklarının çıkarına hizmet ettiğine dikkat çeken Lukaşenko, Suriye ile bu ilişkileri değişik alanlara yayma arzusunu dile getirdi. Ayrıca bu bağlamda ihracat kapısını açma ve Suriye’de değişik alanlarda yatırımlarda bulunmaya ülkesinin hazır olduğunu belirtti.

Halk Meclisi başkanı el-Ebraş iki ülke arasındaki ilişkilerin karşılıklı güven ve işbirliğine dayalı olduğunu ifade ederken iki ülkenin ortak ticaret bölgeleri kurma hazırlıklarında olduklarını açıkladı.

Görüşmeye el-Ebraş’a eşlik eden heyet üyeleri ve Suriye’nin Minsk’teki Büyükelçisi Faruk Taha katıldılar.
El-Ebraş’ın başkanlığında Beyaz Rusya’yı ziyaret eden heyet oradaki çalışmalarına bu sabah Beyaz Rusya Parlamento Başkanı Vladimir Ondichenko ile bir görüşmeyle başlamıştı.

Görüşmede iki ülke arasındaki parlamento ilişileri tartışılırken, Suriye ve Beyaz Rusya arasındaki çalışmaları izleyecek bir parlamento komitesi teşkil edildi.

El-Ebraş ve ona eşlik eden heyet ayrıca Beyaz Rusya Cumhuriyet Meclisi Başkanı Anatoly Ropennekov’a ek olarak bir dizi yetkiliyle temaslarda bulundu.

Görüşmede iki ülkenin yasama kurumları sayılan parlamentoları arasında işbirliği anlaşması ekine imza atıldı.

Görüşmelerin bitiminde iki taraf gazetecilerle bir araya gelerek sorularını cevapladılar.

Bilindiği üzere Beyaz Rusya başkanı Lukaşenko 2003 ve 2005 yıllarında Suriye’yi ziyaret etmiş, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad ile görüşmelerde bulunmuştu.

İki ülke karma komisyonlarının geçen yıl sonlarında Şam’da düzenledikleri toplantıların bitiminde eğitim, öğretim, turizm, spor ve işadamları alanlarında anlaşmalara imza atmışlardı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (37) içerik yüklenmiştir.