HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Beyaz Saray sözcüsü: Trump İran’la varılan nükleer anlaşmayı hala ‘çok kötü anlaşma’ biliyor

Beyaz Saray Sözcüsü Sara Sanders, Amerikan başkanı Trump’ın, Obama döneminde İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşmayı, hala çok kötü bir anlaşma olarak gördüğünü söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü, Trump’a göre, nükleer anlaşmanın çok fazla eksikliklerinin olduğu ve bu eksikliklerin Amerikan kongresi ve ABD’nin müttefiklerinin işbirliğiyle giderilebileceğine inandığını söyledi.

Amerikan başkanı daha önce de sözkonusu anlaşmayı çok kötü bir anlaşma olarak nitelemiş ve seçim kampanyaları sırasında da, iktidara gelmesi halinde İran’la varılan anlaşma metnini yırtacağı sözü vermiş ama bir türlü yırtmaya da cesaret edememiştir.

Trump, sözkonusu anlaşmanın, yalnızca İran’ın çıkarlarını temin ettiğini iddia ederek, anlaşmanın yeniden ele alınmasında ısrar ediyor.

Bu arada AB dışişleri sorumlusu Fedrico Mogherini ise dün yaptığı açıklamada tekrar İran’la varılan nükleer anlaşmanın yürürlüğünden yana olduklarını belirterek, AB olarak bu anlaşmaya desteklerinin devam ettiğini söyledi.

Öte yandan Trump’ın bugün nükleer anlaşmayla ilgili olarak Amerika’nın kesin kararını açıklaması bekleniyor.

(Diğer yandan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Trump’ın dünyanın siyasi liderleri ve ekonomi yöneticilerinin bir araya geleceği Davos toplantısına katılmayı sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Sanders, “Başkan Trump, Amerikan işletmelerini, endüstrilerini ve çalışanları güçlendirme politikalarını bu yıl ki Dünya Ekonomik Forumu’nda dünya liderleriyle paylaşmaktan memnuniyet duyuyor” dedi.

Trump, başkan seçildikten kısa süre sonra gerçekleştirilen geçen yılki toplantılara katılmamıştı. ABD başkanlarından Bill Clinton ise 2000 yılında yapılan foruma katılmıştı ancak, Barack Obama ve George W. Bush, Beyaz Saray’da kaldıkları süre boyunca bu toplantılara katılmadı.)

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.