HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Beyaz Saray tekrar İran’daki isyancıların gösterilerini destekledi

Beyaz Saray, İran’da geçtiğimiz günlerde yaşanan dış destekli isyancıların gösterilerine yayınladığı bildiriyle desteğini tekrarladı.

Beyaz Saray, İran’ın içişlerine müdahaleci siyasetlerini sürdürürken Amerikan başkanı Trump’ın İran halkı için derin kaygı duyduğunu ileri sürdü.

Amerikan Temsilciler Meclisi salı günü bildiri yayınlayarak İran’daki isyancılara destek vermiş ve İran dışişleri bakanlığı da bu durumu kınamıştı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, ABD Kongresinin İran’daki kargaşalarla ilgili müdahaleci kararı mahkum ederek, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

ABD yönetiminin başka ülkelerin içişlerine müdahale için mantıksız, akılsızca ve uluslararası kurallara aykırı tutumuna değinen Kasımi, ‘’Bu kararın onaylanması ve Amerikan hükümetinin İran halkı aleyhindeki düşmanca tahrikleri her zaman İran halkı için bellidir ve yenilgiye mahkum bir politikadır’’ dedi.

Bu kabil tekrarlanan göstermelik ve siyasi kararların, Amerikan rejiminin müdahaleci mahiyetinden kaynaklandığını ifade eden Kasımi, ‘’Amerikan yönetimi bir taraftan İran aleyhine ambargo uygulamakta, bir taraftan İran vatandaşlarının girişini ülkeye yasaklamakta ve diğer taraftan yalan beyanlarla İran halkını desteklediğini iddia etmektedir’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.