HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Beyaz sarayda İran yaptırımlarına son verilme talebi kaydediliyor

Bazı insan hakları aktivistleri ve STK üyeleri beyaz sarayda “İran yaptırımlarına hemen şimdi son verin” yönünde taleplerini kaydettirdiği açıklandı.

Muhabirimizin haberine göre, 25 Temmuz 2018’de beyaz sarayın resmi sitesinde kaydedilen halk talebinde iktisadi yaptırımların hiç bir haklı gerekçesi olmadığı ve sadece geniş çapta insan hakları ihlallerine yol açtığı belirtildi.

Bu talebin devamında ABD’nin son kırk yılda İran’a dayattığı yaptırımlar da adil olmayan bir uygulama şeklinde değerlendirildi ve amacı da İran milletinin bağımsızlığına, kalkınma ve ilerlemesine darbe indirmek olduğu vurgulandı.

Talebin bir başka bölümünde insan hakları aktivistleri ve STK üyeleri beyaz saraydan İran’a dayattıkları yaptırımları derhal askıya alması talep edildi.

Amerika yönetimi ise Bercam nükleer anlaşmasından çekildikten sonra İran’a yaptırımları dayatarak İran’ın ham petrol ihracatını sıfır seviyesine indireceğini iddia etmişti.

Amerika yönetimi bu bağlamda Hindistan gibi ülkelere İran’dan petrol ithalatını durmaları için baskı uyguluyor, ancak bu ülkelerin bir çoğu Amerika’nın isteğine uymayacaklarını belirtiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Nisan 2024 (22) içerik yüklenmiştir.