HaberlerKuzey Amerika

Beyaz Saray’daki Bir Avuç İran Karşıtı Grubun Komplosuna Geçit Vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Hasan Runani, milletvekillerinin sorularını yanıtlamak üzere bugün meclisin açık oturumuna katıldı.

Cumhurbaşkanı Ruhani sözlerinin başında İslam İnkılabı Rehberi’nin bugünkü oturum için kendisine bulunduğu tavsiyelere işaretle, bu günün demokrasi, ülke ve dini demokrasi için mübarek bir gün olduğunu belirterek, kimsenin hesap vermenin bir zayıf yan olduğunu düşünmemesi gerektiğini, İslam Cumhuriyeti Nizamı yetkililerinin en güçlü yanlarından birinin tüm yetkililerinin hesap verirliği olduğunu kaydetti.

Ruhani, düşmanlar ve dostların bugün meclis ile hükümet arasında bir anlaşmazlık süreci başladığını düşünmemeleri gerektiğini belirterek, meclis ve hükümetin çok büyük hedefleri olduğunu ve bu büyük yükü birlikte maksadına ulaştırmaları gerektiğini söyledi.

Milletvekillerinin beş madde şeklinde hazırladıkları sorularının İran milletinin soruları da olduğunu belirterek, işsizlik, durgunluk ve bankaların durumu ile ilgili herkesin sorusu olduğunu ifade etti.

Ruhani, iş fırsatı ve olanağının çok önemli bir mesele olduğunu belirterek, bankacılık sistemindeki düzensizlik, durgunluk ve dövizin de diğer önemli meseleler arasında yer aldığını, ancak bunların halkın ümidi karşısında çok düşük kaldığını ifade etti.

Beyaz Saray’daki Bir Avuç İran Karşıtı Grubun Komplosuna Geçit Vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı halka sorunların geçici olduğunu doğru dürüst şekilde anlatmaları gerektiğini ve bu sorunları geride bırakacaklarını belirterek şu ifadeleri kullandı: Halkımıza durumu izah etmeliyiz. İslam inkılabı Rehberimizin tedbirleri, kuvvetler arasındaki koordinasyon ve silahlı kuvvetlerin işbirliğiyle sorunları atlatacağız. İran milletine ABD tarafından dayatılan komploları boşa çıkartacağımıza dair güvence vermeliyiz. Beyaz Saray’da toplanan bir avuç İran karşıtı grubu hezimete uğratacağız.

Beyaz Saray bu oturumun ardından mutlu olacağını sanmasın, tam tersine üzgün olacağını bilmeli, çünkü bu toplantının sonunda İran’daki güç organları arasında büyük bir beraberlik oluşacak.

Nükleer Programımızın Barışçıl Olduğunu İspatladık

Nükleer anlaşmanın asıl amacı tüm dünyaya nükleer programımızın barışçıl olduğunu anlatmaktı; onlar yalan dolan iddialara dayanarak bu konuda İran’a karşı birçok yaptırım kararı uygulayıp nükleer faaliyetlerimizin dünyaya tehlike oluşturacağını göstermeye çalışıyorlardı. Anlaşma sonrası alınan 2231 nolu karara göre, İran bu konudaki doğal haklarına kavuşmayı başararak tüm dünyadan destek almayı bekliyor.

Cumhurbaşkanı Ruhani konuşmasının devamında halkın yürüyüşlere görkemli şekilde katılarak düşmanlara kesin yanıt verdiklerini, Bay Trump’ın Avrupa ve başkalarını ABD’ye füze ve bölge konusunda ABD’nin yanında durmamaları halinde nükleer anlaşmadan çekilecekleri tehdidine işaretle, o tehdit ve içerideki olayların ardından halkın endişelendiğini söyleyerek, birlik vurgusunda bulundu.

Halk, Acı Ve Sorunları Daha İyi Bilir

Cumhurbaşkanı Ruhani sözlerinin devamında hükümetin kesinlikle noksanı olduğunu, ancak en iyileri toplamaya çapa gösterdiğini, soru sormanın ve gensoru önergesi açmasının milletvekillerinin hakkı olduğunu, ele ele vererek halkın sorunlarını çözmeleri gerektiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.