HaberlerLübnanOrtadoğu

Beyrut gösterilerinde hükümete 72 saat mühlet verildi

Beyrut’ta dün öğleden sonra Şuheda meydanında başlayan barışçıl halk gösterileri, yayınlanan bildiriyle hükümete 72 saatlik mühlet verilmesiyle son buldu.

Göstericiler yayınladıkları bildiride 8 ve 14 Mart siyasi hareketlerine bağlı olmamaya vurgu yaparak, Lübnan’da vuku bulan son olayların, gelecekte meydana gelecek temel değişiklikler için yeni bir merhalenin başlangıcı olduğunu belirttiler.

Söz konusu bildiride, belediyelerin göstericilere yönelik verdiği olumlu cevap takdir edilerek, “bizler henüz yolun başlangıcındayız, yargı sistemi ve cumhurbaşkanlığı seçimleri düzenleninceye kadar da burada olacağız”, ifadeleri yer aldı.

Göstericilerin bildirisinde ayrıca, Çevre Bakanı Muhammed El Meşnug’un istifa etmesi ve İçişleri Bakanı Nehad El Meşnug’un polisin göstericilere yönelik kötü muamelesi sebebiyle sorgulanmasına kadar gösterilerin devam etmesine vurgu yapıldı.

Bildirinin sonunda, hükümetten kaçırılan Lübnanlıların ailelerine geri döndürülmesine vurgu yapılırken, hükümetin halkın taleplerine cevap vermesi için 72 saat süresi bulunduğu, aksi takdirde Salı günü gösterilerin yeniden başlayacağı belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.